W wieku 90 lat zmarł w Paryżu Ludwik Flaszen, współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium – poinformował w poniedziałek Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Jak przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Katarzyna Spychała, Ludwik Flaszen zmarł w sobotę w Paryżu.

Ludwik Flaszen urodził się w 1930 r. w Krakowie. Jako krytyk debiutował w 1948 r. na łamach „Przekroju”. Należał do tzw. krakowskiej szkoły krytyków. W latach 1951–1956 związał się z tygodnikiem „Życie Literackie”, w którym prowadził rubrykę „Z notatnika szalonego recenzenta”, publikował również w „Przekroju”, „Nowej Kulturze”, „Przeglądzie Kulturalnym”.

W 1957 r. zastąpił Sławomira Mrożka w fotelu recenzenckim krakowskiego dziennika „Echo Krakowa”. „Za sprawą zjadliwego tonu zyskał w środowisku krakowskim przydomek +Robespierre+. Regularnie publikował również na łamach +Współczesności+ oraz +Przeglądu Kulturalnego+. Pisywał zarówno o głównym nurcie teatralnym, premierach krakowskich teatrów Słowackiego i Starego, jak i poczynaniach środowisk wywodzących się z awangardy, np. teatru Cricot II Kantora czy Teatru 38 Waldemara Krygiera” - pisze o działalności literackiej Flaszena Instytut Grotowskiego.

Reklama

W 1959 r. wraz Jerzym Grotowskim, jako kierownik literacki, prowadził Teatr 13 Rzędów. Był współzałożycielem Teatru Laboratorium; w latach osiemdziesiątych XX w. był jego dyrektorem. Po samorozwiązaniu tego zespołu zamieszkał w Paryżu.

Flaszen prowadził doświadczenia parateatralne oraz warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. W 1989 r. zadebiutował jako reżyser, realizując w Theatre La Chamaille w Nantes we współpracy z Claudine Hunault spektakl „Marzyciele”, do którego napisał scenariusz, i w którym wystąpił. W latach 90. współpracował m.in. z Teatro Libero z Palermo. W Polsce jako reżyser zadebiutował w 1995 r., przygotowując spektakl „Biesy albo mały Plutarch” na podstawie Dostojewskiego w Starym Teatrze w Krakowie.

Flaszen jest autorem kilku książek - „Cyrograf”, „Teatr skazany na magię” oraz „Grotowski & Company”.

W 2000 r. Flaszen został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2009 r. złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest doktorem honorowym Uniwersytetu w Turynie.

W Instytucie im. Jerzego Grotowskiego działa Czytelnia im. Ludwika Flaszena, w której znajduje się księgozbiór Ludwika Flaszena liczący ponad 6 tys. woluminów.