Przedpremierowe pokazy spektaklu „Powrót do Reims” w Teatrze Łaźnia Nowa zostały odwołane. Przedstawienia miały się odbyć 10 i 11 października o godz. 19:00.

Teatr Łaźnia Nowa odwołał pokazy przedpremierowe spektaklu „Powrót do Reims” w reżyserii Katarzyny Kalwat zaplanowane na 10 i 11 października o godz. 19:00. Osoby, które zakupiły bilety na przedstawienia przedpremierowe będą miały możliwość przeniesienia ich na termin premierowy - 9 i 10 grudnia w ramach Festiwalu Boska Komedia.

Co jest tematem przedstawienia?

"Powrót do Reims" to sztuka stawiająca pytania o współczesne podziały klasowe oraz mechanizmy wykluczenia. Jej scenariusz powstał na podstawie książki Didiera Eribona. Autor wyjechał z rodzinnego miasta – przedmieść francuskiego Reims – by ujawnić swoją orientację i wejść na drogę społecznego awansu. Wyjazd do Paryża umożliwił mu odkrycie homoseksualnej tożsamości, jednocześnie jednak ujawnił wstyd związany z robotniczym pochodzeniem. „Powrót do Reims” jest rodzajem osobistej spowiedzi, konfrontacją ze skrupulatnie ukrywanymi tajemnicami, rozliczeniem z przeszłością oraz oskarżeniem rzuconym samemu sobie.

Główną rolę zagra Jacek Poniedziałekaktor pochodzący z rodziny robotniczej z krakowskiego osiedla Olsza II, powstałego w latach 60-tych, z którego wyjechał do Warszawy. Przegląda się tym samym w biografii Eribona, jak wielu innych mieszkańców małych polskich miast, miasteczek i wsi. Symboliczne spotkanie tych dwóch nazwisk odkrywa uniwersalność i aktualność mechanizmów awansu społecznego na tle przemian, jakie dokonały się w Europie ostatnich dekad. Czy poradziliśmy sobie z naszą przeszłością i zadaniem skonstruowania nowej tożsamości? Czy Polska nadal siedzi „w szafie” w strachu przed wykluczeniem?

Spektakl jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa i Nowego Teatru.