Zwycięzca finału pierwszej polskiej edycji programu "X Factor", wokalista, gitarzysta, kompozytor i tekściarz białoruskiego pochodzenia Gienek Loska zmarł 9 września w Biełooziersku na Białorusi. Miał 45 lat.

"Wczoraj, 9 września 2020 r. w wieku 45 lat odszedł Gienek Loska, zmarł w domu swojej mamy, która się nim opiekowała od momentu, gdy będąc u niej w odwiedzinach, doznał rozległego wylewu" - poinformowała na Facebooku Polska Fundacja Muzyczna (PFM). "W dniu dzisiejszym Artysta zostanie pochowany na Białorusi, w Biełooziersku – jego rodzinnym mieście" - dodano.

W maju 2018 r., podczas odwiedzin matki w Biełooziersku, muzyk doznał rozległego wylewu krwi do mózgu. Na Białorusi wokalista przeszedł operację, po której długo znajdował się w śpiączce. Stan jego zdrowia był na tyle poważny, że uniemożliwiał mu powrót do Polski.

"Przez cały ten czas Giena był pod opieką lekarzy, rehabilitantów i masażystów, a przede wszystkim najbliższej rodziny - z mamą i jego narzeczoną Agnieszką na czele. Był z nim kontakt, lubił słuchać muzyki i głosów, gdy się do niego dzwoniło lub go odwiedzało" - czytamy w oświadczeniu PFM.

Jak wyjaśniono, " dzięki zbiórce i wpłatom na specjalne konto PFM przez cały ten czas mogła finansować dla Gienka lekarstwa, odżywki, środki pielęgnacyjne, jedzenie medyczne, zabiegi, sprzęt, wyjazdy wolontariuszki, za co w imieniu rodziny bardzo dziękujemy". "Ostatnimi kosztami będą te związane z pogrzebem – po tym konto zostanie zamknięte, a środki, jakie na nim pozostaną przekażemy na Fundusz Pomocowy PFM służący innym Artystom znajdującym się w potrzebie" - napisała PFM.

Gienek Loska urodził się 8 stycznia 1975 r. w Białooziersku. Był polskim wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i tekściarzem białoruskiego pochodzenia. Mieszkał na stałe w Warszawie. W 2011 r. wygrał finał pierwszej polskiej edycji programu "X Factor", w którym jego muzycznym mentorem był Czesław Mozil.

PFM przypomniała, że przez wiele lat Gienek "był wokalistą, legendarnej w kręgach blues-rockowych, formacji Seven B, mającej na swoim koncie trzy płyty (Rocktales, Make up Your Mind i Acoustic), oraz trasy koncertowe po całej Europie".

Był też liderem zespołu Gienek Loska Band, z którym wydał dwie płyty - Hazardzistę (2011) i Dom (2013).

Miał też na koncie projekty muzyczne zrealizowane z wieloma wybitnymi twórcami, m.in.: Alkiem Mrożkiem, Braćmi, Anią Rusowicz. Obok własnych wykonywał utwory Czesława Niemena, Lynard Skynard, Queen i innych kultowych artystów.