1 września 2020 r., w dniu 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, po raz kolejny obchodzony będzie w Polsce Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) organizuje uroczystości w Warszawie.

"We wtorek, 1 września 2020 r., w dniu 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, po raz kolejny obchodzić będziemy Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych organizuje w Warszawie uroczystości w hołdzie bohaterskim Obrońcom Ojczyzny 1939 roku oraz wszystkim walczącym o wolność naszego kraju podczas II wojny światowej" - poinformował PAP Wydział Prezydialny UdSKiOR.

Obchody rozpoczną się o godz. 18 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich tych, którzy 1 września 1939 r. stanęli do walki w obronie Polski i zginęli na polach bitewnych.

Następnie, o godz. 19.30, na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się ceremonia wręczenia medali "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria" osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się w niesieniu pomocy kombatantom podczas epidemii koronawirusa.

Reklama

Jak wyjaśniono w przesłanej informacji, "członkowie organizacji pozarządowych, które w kwietniu br. otrzymały dofinansowanie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, codziennie, przez trzy miesiące, zaopatrywali kilkuset weteranów z całego kraju w ciepły posiłek i środki ochrony osobistej, a także realizowali recepty i codzienne zakupy". "W uznaniu ich bezinteresownego poświęcenia dla bohaterów naszej wolności minister Jan Józef Kasprzyk postanowił uhonorować najbardziej zasłużonych wolontariuszy odznaczeniami resortowymi" - napisano.

Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP zakończy Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony rokrocznie 1 września, został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP. Obecna nazwa - Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - obowiązuje od 18 maja 2014 r.