Wtorek - a nie jak to było do tej pory niedziela - będzie od 1 września dniem wolnego wstępu do galerii stałych Muzeum Narodowego w Krakowie. W dobie pandemii koronawirsua i związanych z tym obostrzeń sanitarnych spadła liczba zwiedzających i wpływy ze sprzedaży biletów.

"Muzeum Narodowe w Krakowie, jako jedno z niewielu muzeów w Polsce, oferowało bezpłatny wstęp właśnie w niedziele. Liczymy, że bezpłatny wtorek przyczyni się do bardziej równomiernego rozłożenia ilości zwiedzających w tygodniu. W obecnej sytuacji epidemicznej ma to duże znaczenie – naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa zwiedzających. Przede wszystkim jednak pandemia koronawirusa obniżyła znacząco dochody z biletów, które są istotnym elementem budżetu Muzeum" – powiedziała PAP Dagmara Marcinek, p.o. kierownika Działu Marketingu MNK.

Wtorek jest pierwszym dniem po weekendzie, w którym muzeum jest otwarte. Aby ułatwić osobom pracującym zwiedzanie we wtorki Gmach Główny, Sukiennice i Muzeum Książąt Czartoryskich będą czynne o godzinę dłużej do g. 18, a pozostałe oddziały do g. 17.00.

Krakowskie muzeum jest najstarszą – założoną w 1879 r. – instytucją w Polsce, noszącą nazwę "Narodowe", i największą pod względem liczby oddziałów i zbiorów, którymi się opiekuje. W zeszłym roku świętowało jubileusz 140-lecia. Obecnie oprócz gmachu głównego funkcjonuje 11 oddziałów, w których prezentowane są wystawy stałe oraz czasowe. Od 2017 do 2019 roku liczba zwiedzających MNK przekraczała milion osób rocznie.