Pierwsze wydarzenia tegorocznej XXI edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" zaplanowano na sobotę. Polska Fundacja Narodowa włączyła się do pomocy tej poetyckiej imprezie - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Fundacji.

"Herbertiada" to święto kultury, któremu patronuje jeden z największych polskich współczesnych poetów. Powstała w 2000 roku w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie) i jest coroczną imprezą kulturalną poświęconą temu poecie. Na imprezę przyjeżdżają miłośnicy twórczości Herberta.

Honorowymi patronami przeglądu są Katarzyna Herbert - wdowa po poecie i jego siostrzeniec - Rafał Żebrowski. Głównym celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o Herbercie i jego dorobku - szczególnie wśród młodego pokolenia.

W tegorocznym programie przeglądu znalazły się programy artystyczne, warsztaty recytatorskie, konkurs recytatorski oraz prezentacja jego laureatów.

"To jedyna cykliczna impreza kulturalna w Polsce poświęcona pisarzowi o tak bogatym dorobku twórczym. Wydarzenie trwale wpisało się w świadomość młodych, ambitnych twórców" - powiedział PAP prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki.

"Dlatego cieszy nas, że możemy wesprzeć jej organizację, bo przeznaczone dla młodzieży z całej Polski konkurs i warsztaty recytatorskie są wymiernym efektem podtrzymywania trwałej pamięci o Zbigniewie Herbercie" – ocenił Zarzecki.

Pierwsze wydarzenia zaplanowano na sobotę 22 sierpnia - to specjalnie przygotowany na tę edycję "Herbertiady" koncert "Struna światła" w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu, program oparty na wierszach Herberta według wyboru Natalii Sikory i z muzyką Hadriana Tabęckiego.

Wieczorny koncert poprzedzi jednak główne sobotnie wydarzenie - zainteresowani postacią autora będą mieli okazję obejrzeć "Powrót Pana Cogito". To unikatowy film dokumentalny z archiwów telewizyjnych z wypowiedziami poety.

Sam przegląd - warsztaty recytatorskie, konkurs i koncert laureatów zaplanowano, jak co roku, na początek drugiej połowy września - wyjaśnił Brodowski.

17 września w sali RCK w Kołobrzegu odbędą się skierowane do młodzieży ze szkół średnich warsztaty recytatorskie poświecone przede wszystkim tekstom Herberta. Prowadzący warsztaty aktor Przemysław Tejkowski przygotował różne zajęcia i ćwiczenia m.in. dykcji, koncentracji i emisji głosu.

Następnego dnia od rana uczestnicy warsztatów wystartują w konkursie recytatorskim. Wieczorem zaplanowano ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród i prezentację laureatów.

Tegoroczną "Herbertiadę" ma zwieńczyć wieczór literacko-muzyczny pt. "Wisełka, Frąckowiak i Jego Pan". To program poświęcony trwającej ponad cztery dekady relacji dwojga wielkich polskich poetów: Wisławy Szymborskiej i Herberta. Jej obraz został ukazany w ich korespondencji zebranej i opracowanej przez Ryszarda Krynickiego w tomie "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie".

Zbigniew Herbert (1924–98) był poetą, eseistą, dramatopisarzem i autorem słuchowisk z wykształcenia ekonomistą, prawnikiem i filozofem. Na łamach prasy zadebiutował w 1950 r. a sześć lat później ukazała się jego pierwsza książka – tom wierszy "Struna światła". Do najbardziej znanych i cenionych utworów Herberta należy cykl wierszy o Panu Cogito - "postaci zanurzonej we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej".

Rok 2008 Sejm RP ogłosił Rokiem Zbigniewa Herberta – ten czas w Polsce i w wielu miejscach na świecie był wypełniony inicjatywami inspirowanymi jego twórczością. W 2010 roku poeta został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Patronat Honorowy nad "Herbertiadą" sprawuje m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.