W letnim sezonie Warszawa zachęca do ekologicznych działań nad rzeką. Warsztaty w duchu "zero waste", spacery ze sprzątaniem plaż oraz czytanki dla najmłodszych o ratowaniu przyrody; to kilka z wielu animacji organizowanych przez Dzielnicę Wisła pod hasłem "Odżyj rzeko" - przekazał stołeczny ratusz.

W ramach akcji w niedzielę odbędzie się druga zbiórka porzuconych odpadów, które szkodzą przyrodzie. Happening odbędzie się w jednym momencie na pięciu miejskich plażach – Poniatówka, Saska, ZOO/Rusałka, Romantyczna oraz Białołęka. Uczestnicy spacerów otrzymają rękawiczki, worki na śmieci oraz maseczki. Na każdej z plaż obecny będzie ekspert z dziedziny ekologii, który poruszy temat prawidłowej segregacji. Z kolei przyrodnicy opowiedzą ciekawostki o nadwiślańskiej faunie.

Na bulwarze Karskiego działa Punkt Edukacji Ekologicznej. gdzie odbywają się warsztaty z recyklingu, upcyclingu oraz praktycznych wskazówek w stylu "zero waste". Pawilon działa w piątki w godz. 16-20, w soboty i niedziele w godz. 12-20. W najbliższy piątek o godz. 18.30 odbędą się warsztaty "Eko ozdoby z juty i mchu", na których uczestnicy warsztatów nauczą się wykonywania ozdób z liny i worków jutowych, mchu oraz porostów. Prowadzący opowiedzą o możliwościach kreatywnych, jakie daje używanie naturalnych komponentów. W sobotę o godz. 16 warszawiacy będą mogli się nauczyć przetwarzać plastikowe nakrętki w przedmioty użytkowe (m.in. podstawki pod kubki, figurki rybek i inne), zaś w niedzielę o godz. 13 będą mogli zbudować schronienia dla owadów zapylających. Organizatorzy zapewniają wszelkie niezbędne materiały. W warsztatach może wziąć udział ograniczona liczba osób, decyduje kolejność przyjścia. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Najmłodsi mieszkańcy stolicy mogą posłuchać nad Wisłą bajek ekologicznych. W sobotę w Pawilonie Edukacyjnym "Kamień" (Wybrzeże Puckie) dzieci wysłuchają bajek i opowiadań na temat mocy przyrody. Według programu o godz. 12 odbędą się "EKO opowieści #nadWisłą" – czytanie "Uratuj Ziemię!" Patricka George’a, "Śmieciogród" Oli Woldańskiej-Płocińskiej, "Wielka Księga Klary" Marcina Wicha, "(Nie)spokojny czas" Zosi Bulsiewicz, zaś o godz. 13.30 "Nadwiślańska fauna - kogo można spotkać nad Wisłą?" opowiadanie o zwierzakach, które żyją na nadrzecznych terenach. Wydarzenie jest otwarte oraz bezpłatne.

Harmonogram atrakcji i wydarzeń można śledzić na fanpage’u Dzielnicy Wisła.