W Państwowym Muzeum Etnograficznym (PME) w Warszawie 22 sierpnia otwarta zostanie wystawa czasowa pt. "Nad Wisłą, na Urzeczu", która opowiada o nadwiślańskim Urzeczu, zanikającym mikroregionie etnograficznym. Ekspozycja czynna będzie do 11 kwietnia 2021 r.

"W sercu Mazowsza usytuowany jest mikroregion Urzecze. To wąski, czterdziestokilometrowy pas ziemi nad Wisłą, który bezpowrotnie oddaje miejsce nowym zabudowaniom i odchodzi w przeszłość. Dawne części mikroregionu etnograficznego zwanego Urzeczem - Saska Kępa, Zawady, Siekierki, okolice mostu Południowego - ulegają urbanizacji, procesom migracyjnym, nowoczesności. Postanowiłem sięgnąć do pamięci mieszkańców współczesnego Urzecza, by zachować resztki jego tożsamości" - napisał w zapowiedzi wystawy jej kurator i pomysłodawca Mariusz Raniszewski.

Wystawa czasowa "Nad Wisłą, na Urzeczu" w PME koncentruje się na historii mówionej współczesnych Łurzycoków pamiętających dawne zwyczaje, obrzędy i kulturę materialną. Ekspozycja pokazuje archiwalne i współczesne fotografie Urzecza i jego mieszkańców, nagrania z opowieściami o życiu na Urzeczu, filmy, stroje, przedmioty codziennego użytku i narzędzia służące np. do obróbki drewna.

W zapowiedzi wystawy zwrócono uwagę, że na ekspozycji zaprezentowany zostanie charakterystyczny motyw na kobiecym stroju wilanowskim z nadwiślańskiego Urzecza, jakim jest czarny haft zdobiony kwiatowymi ornamentami. "Dowiemy się, na czym polegała udana symbioza mieszkańców z rzeką, jak wyglądały domy budowane na tyrpach, czyli małych wzniesieniach nad Wisłą, podejrzymy też menu oryginalnej, lokalnej kuchni" - czytamy na stronie PME.

"Pomysł tej wystawy związany jest z projektem Zagubiona Dzielnica. Urzecze sfinansowanym przez m.st. Warszawa. Jeszcze kilka lat temu z okien mojego mieszkania na skraju Siekierek rozciągał się widok na morze zieleni: ogródki działkowe, a potem tereny zalewowe, aż po Wisłę i majaczący w oddali most Siekierkowski. Z czasem, przemierzając dawne uliczki dorożkarzy – Daktylową, Figową, Cytrynową - coraz częściej natykałem się na dźwigi budowlane. Stare Siekierki zaczęły odchodzić w przeszłość, wypełniły je osiedla deweloperskie. A Siekierki to właśnie część Urzecza i tak narodził się projekt i pomysł na wystawę" – napisał Raniszewski.

Otwarcie wystawy odbędzie się 22 sierpnia br. Ekspozycja czynna będzie do 11 kwietnia 2021 r.

Więcej informacji o wystawie na stronie: www https://ethnomuseum.pl/wystawy/nad-wisla-na-urzeczu/.

Urzecze to mikroregion etnograficzny ciągnący się wzdłuż Wisły od Saskiej Kępy po okolice nowo budowanego mostu Południowego.