Nie żyje Jacek Mydlarski, gdański artysta malarz i reżyser filmów dokumentalnych. Miał 70 lat.

O śmierci twórcy poinformowała w piątek w mediach społecznościowych jego żona Anna Maria Mydlarska. Zgon nastąpił w czwartek.

Jacek Mydlarski urodził się 7 maja 1950 r. w Lublinie. W 1982 r. uzyskał dyplom w dziedzinie malarstwa w Gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Swoje prace wystawiał na wystawach indywidualnych m.in. w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Duesseldorfie, Des Moines (USA), Bremie i Karlskronie.

Jako reżyser współpracował z Telewizją Polską i Video Studio Gdańsk. Realizował głównie materiały poświęcone sztuce.

Reklama

Wspólnie z żoną Anną Marią Mydlarską, scenarzystką i reżyserem filmów dokumentalnych, zrealizowali kilkadziesiąt filmów poświęconych sztuce i artystom, m.in. Romanowi Opałce. Filmy te były emitowane w TVP, a także prezentowane na festiwalach m.in. na Biennale Filmów o Sztuce w Paryżu w Centrum Pompidou.

Jacek i Anna Maria Mydlarscy wyreżyserowali też wspólnie m.in. film dokumentalny "Admirał Unrug" (2006)

Wyróżniony odznaczeniem "Zasłużony dla kultury polskiej" (2006). Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (2012). Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Za film o najdłuższej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski "Przestrzeń oczekiwania" (1999) Anna i Jacek Mydlarscy otrzymali nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.