22. edycja Przeglądu Filmowego "Kino na granicy" nie odbędzie się - zdecydowali organizatorzy tej dorocznej, cieszącej się dużą popularnością, imprezy. Powodem są obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

"Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Tegoroczna edycja pierwotnie miała się odbyć w maju. W marcu, gdy rozpoczynała się epidemia SARS-CoV-2, organizatorzy zdecydowali o przesunięciu terminu przeglądu na sierpień.

Jeszcze kilka dni temu przygotowania do tegorocznego spotkania miłośników filmu na polsko-czeskiej granicy szły pełną parą. Odwołanie przeglądu to efekt czwartkowej decyzji Ministerstwa Zdrowia o objęciu całego powiatu cieszyńskiego tzw. żółtą strefą epidemiczną. W związku z tym od soboty będą tam obowiązywać dodatkowe obostrzenia sanitarne.

Nowy system obostrzeń w wybranych powiatach dotyczy targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu oraz obowiązku noszenia maseczek - napisali organizatorzy przeglądu.

Żółty kolor towarzyszył nam od początku organizacji 22. edycji Przeglądu Filmowego "Kino na granicy". Wywoływał radość i dodawał energii do działania, zwłaszcza w trudnych chwilach narodowej kwarantanny i niepewności organizacyjnej. Teraz na żółto, na mapie opublikowanej w czwartek rano przez Ministerstwo Zdrowia, "zaświecił się" nasz powiat cieszyński. (...). Na razie jesteśmy żółci, ale nie mamy pewności, czy w kolejnych dniach pogranicze nie zabarwi się na czerwono, co - według nowych zasad resortu zdrowia - skutkowałoby całkowitym zakazem organizacji imprez w regionie - czytamy w oświadczeniu organizatorów.

Obostrzenia związane z włączeniem Cieszyna do żółtej strefy oznaczają m.in. konieczność zredukowania liczby publiczności do 100 osób w sali. Nie będziemy zatem w stanie zapewnić wszystkim naszym widzom miejsc w kinie. Sytuacja w Czechach również nie ulega poprawie - w przygranicznych powiatach dochodzi do wzrostu zakażeń - poinformowali organizatorzy.

Pierwsza edycja przeglądu odbyła się w 1999 r. Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech.

W związku z objęciem wybranych powiatów i miast woj. śląskiego żółtą i czerwoną strefą epidemiczną odwoływane są także inne wydarzenia kulturalne. Wodzisławskie Centrum Kultury poinformowało w piątek o czasowym zawieszeniu działalności Kina Pegaz w tym mieście - powiat wodzisławski od soboty będzie czerwoną strefą, gdzie obowiązywać będą bardziej restrykcyjne obostrzenia.

W przypadku, gdy powiat wodzisławski trafi do strefy żółtych powiatów, kino wznowi działalność, z zachowaniem dotychczasowego reżimu sanitarnego. Stosowne komunikaty w tej sprawie mają być ogłaszane przez rząd dwa razy w tygodniu - podało Wodzisławskie Centrum Kultury.