Poetycko-muzyczne widowisko, inspirowane wierszem Czesława Miłosza „Piosenka o końcu świata”, rozpocznie w czwartek dziewiąty Festiwal Czesława Miłosza. Święto poezji, które tradycyjnie odbywało się w Krakowie, w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione do internetu.

W widowisku inaugurującym w czwartek wieczorem dziewiąty Festiwal Miłosza udział wezmą poeci – m.in. Ewa Lipska, Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski. Podczas widowiska internauci usłyszą wiersze gości tegorocznego festiwalu deklamowane w językach polskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Wieczór poprowadzi poetka i fotografka Marta Eloy Cichocka, a za oprawę muzyczną będzie odpowiadać kontrabasista Marcin Oleś. Widowisko będzie transmitowane na profilu facebookowym festiwalu oraz na kanale YouTube Starego Teatru.

Wydarzenia tegorocznego festiwalu są rozłożone w czasie, potrwają do jesieni. W tym czasie w programie online znajdą się m.in. warsztaty uważnego pisania. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych udziałem w nich do zgłaszania się do 25 czerwca. Warsztaty odbędą się 3, 10 i 17 lipca. Zajęcia poprowadzą poetka i pisarka Barbara Klicka, pisarz i fotograf Mikołaj Grynberg, a także historyk i krytyk literatury Tomasz Cieślak-Sokołowski.

W kolejnych dniach organizatorzy festiwalu planują m.in. ogłosić konkurs dla niedebiutujących poetów.

Festiwal Miłosza odbywa się od 2009 r., na początku organizowany był co dwa lata, a od 2015 r. – co roku. To jedno z największych wydarzeń poetyckich w Europie Środkowej. Przegląd poezji organizują miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundacja Miasto Literatury.

Rok temu festiwalowym centrum był Stary Teatr, a dwa lata temu – Pałac Biskupa Erazma Ciołka.

Imprezę organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury, a współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.