Od dziś „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik jest dostępna online na platformie Dafilms – specjalizującej się w autorskim kinie dokumentalnym.

„Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik jest symboliczną wyprawą do nieistniejącego już świata wielkiej fabryki ze wspaniałą muzyką Dominika Strycharskiego.

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Artyści (Jaśmina Wójcik – reżyserka, współscenarzystka; Igor Stokfiszewski – współscenarzysta, II reżyser; Rafał Urbacki – choreograf; Dominik Strycharski – kompozytor; Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu) zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w filmie, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę.

Obraz został nagrodzony m.in. na Hot Docs i Zagreb.Dox. Był nominowany w dwóch kategoriach do prestiżowych Cinema Eye Honors 2020 i do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2020.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie Koproducentami filmu są Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa. Producentem filmu jest Wajda Studio. Partnerzy: Ursus S.A., Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

Film można obejrzeć na stronie Dafilms.pl, gdzie znaleźć można takżę inne tytuły nagradzane i doceniane na całym świecie – „Superjednostka”, „Miejscy kowboje”, „Biegacze”, „Arabski sekret” i „Koniec świata”. Dwa pierwsze filmy dostępne są zarówno na stronie Dafilms.pl, jak i Dafilms.com, co oznacza, że mogą je oglądać widzowie na całym świecie.

Wajda School & Studio, założone w 2002 przez mistrzów polskiego kina - Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego, to unikalne na skalę europejską kursy łączące edukację z produkcją filmową. Tu, pod okiem doświadczonych twórców filmowych, wypracujesz najlepszą wizję artystyczną swojego projektu - od scenariusza, przez dokumentację, development, zdjęcia, produkcję, postprodukcję aż po prezentację filmu na rynku. Stawiamy na zajęcia praktyczne - zobaczysz swoją historię na planie zdjęciowym, nauczysz się pracy w zespole filmowym i pracy z aktorem, wypracujesz gotowy scenariusz, spotkasz się z producentami, a nawet możesz zrealizować swój film w Wajda Studio.