Ruszył nabór do nowego programu dla artystów - "Art House - oswajając nową normalność" - podało MKiDN. Dwumiesięczny program pozwolić ma dwudziestu artystom rozwijać koncepcje nowych prac we współpracy ze światowej klasy kuratorami. Termin składania aplikacji upływa 31 maja - dodano.

Na stronie MKiDN wyjaśniono, że "Art House" to "program online’owych rezydencji artystycznych skierowany do polskich twórców sztuk cyfrowych i wizualnych". "Dwumiesięczny program, ogłoszony przez Instytut Adama Mickiewicza, pozwoli dwudziestu artystom rozwijać koncepcje nowych prac we współpracy ze światowej klasy kuratorami. Wybrane dzieła zostaną zaprezentowane podczas konferencji Digital Cultures – Imagined Futures. Termin składania aplikacji upływa 31 maja" - poinformowano.

Wskazano, że "w czasie pandemii artyści i kuratorzy w stopniu większym niż pracownicy innych sektorów zostali skazani na izolację". Jak napisano, "program wirtualnych rezydencji ma za zadanie tę izolację przełamać".

"+Art House - oswajając nową normalność+ to program, który będzie łączyć polskich twórców z kuratorami czołowych instytucji kultury na świecie. To niezwykła okazja do networkingu i transferu wiedzy, tak kluczowych dla rozwoju sztuki. Inicjowanie współpracy międzynarodowej jest jednym z celów statutowych Instytutu – w tej chwili możemy to robić jedynie w sieci" – powiedziała Barbara Schabowska, p.o. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Joseph Cutts, artysta i jeden z kuratorów projektu podkreśla, że nie wiadomo, kiedy uda się powrócić do dawnego formatu działań twórczych i wystaw. "Liczne organizacje przeniosły swoje ekspozycje do internetu. Chcąc jednak wspierać autentyczność sztuki, niejednokrotnie tracącej swoją siłę przekazu w przestrzeni online’owej, postanowiliśmy pójść o krok dalej i skupić się na potrzebach samych twórców" - powiedział.

Udział w dwumiesięcznym międzynarodowym programie "Art House - oswajając nową normalność" da szansę 20 artystom z Polski rozwijać nowe projekty w dziedzinie sztuki cyfrowej i wizualnej. "Mentorzy, którzy na co dzień współpracują z takimi instytucjami, jak Serpentine Gallery czy Victoria & Albert Museum, będą towarzyszyć twórcom w drodze od koncepcji do prototypu, na bieżąco konsultując postęp prac. Wśród mentorów znaleźli się: Sandra Gaudenzi (University of Westminster), Julia Kaganskiy, Hussain Currimbhoy, Janina Prudentko, Maya Dvash (Design Museum Holon), Kay Watson (Serpentine Gallery), Katharina Meissner (MUTEK), Christopher Turner (Victoria & Albert Museum), Bregje Benecke (International Film Festival Rotterdam), czy Katrin Bucher Trantow (Kunsthaus Graz)" - napisano na stronie resortu kultury.

Projekt skierowany jest do twórców z takich dziedzin jak: sztuka wideo, animacja, audio art, performance, wideo 360°, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, projekty internetowe, gry komputerowe, komiks animowany, malarstwo, grafika, rzeźba, design oraz grafika użytkowa. Uczestnicy otrzymają stypendium na zakup niezbędnych materiałów i honorarium w wysokości 7 tys. 800 zł brutto.

Partnerem merytorycznym programu realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Wyniki naboru do rezydencji "Art House" ogłoszone zostaną 10 czerwca.

Szczegółowe informacje pod adresem: iam.pl >>>

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej.