Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich po raz pierwszy w swej historii odbędą się online - poinformowała w piątek rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Podczas pierwszego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, zagra Karol Radziwonowicz.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są jedną z najstarszych imprez muzycznych stolicy i jej kulturalną wizytówką. Po raz pierwszy plenerowe recitale zorganizowano w 1959 r. Na przestrzeni lat koncerty były modyfikowane, ostatecznie przyjmując formułę klasycznych recitali, odbywających się pod pomnikiem Fryderyka Chopina.

W tym roku występy - ze względu na pandemię - będzie można oglądać online. Koncerty będą rejestrowane w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Ratusz przekazał, że organizatorzy zdecydowali, że występy odbędą się bez udziału publiczności, a wysłuchać ich będzie można w internecie. "Pierwszy recital zostanie wyemitowany już w najbliższą niedzielę o godz. 12 na stronie internetowej Łazienek Królewskich oraz na Facebooku i YouTube Koncertów Chopinowskich" - poinformowano.

Sezon zainauguruje występ Karola Radziwonowicza, wybitnego pianisty, od lat występującego w najważniejszych salach koncertowych świata, z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami. W kolejne niedziele wystąpią m.in. Aleksandra Świgut, Bronisława Kawalla, Piotr Pawlak, Maria Gabryś-Heyke, Joanna Ławrynowicz i Jacek Kortus.