Tegoroczna edycja Nocy Muzeów (w sobotę, 16 maja 2020), z powodu trwającego stanu epidemii, odbędzie się tylko w niektórych placówkach muzealnych w formie zwiedzania wirtualnego. Oto wystawy, pokazy i wydarzenia, które warto zobaczyć:

Zamek Królewski w Warszawie

Wirtualne zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie rozpocznie się w sobotę, 16 maja br. o godz. 19:00 (transmisja na kanale YouTube oraz stronie Zamku na Facebooku). Trasa spaceru będzie przebiegać z Sali Wielkiej (Balowej) poprzez Pokój Marmurowy, Salę Rycerską, Tronową, Gabinet Monarchów Europejskich, Gabinet Króla, Garderobę, Sypialnię, Pokój Audiencjonalny Stary i zakończy się w Pokoju Canaletta. "Przy pomocy fachowego komentarza będzie można poczuć atmosferę XVIII wieku, poznać specyfikę królewskiego dworu, a nawet dać się porwać muzyce i tańcom z tego okresu. Każdy widz będzie mógł wejść w rolę królewskiego gościa, który zostanie dopuszczony do zamkowych tajemnic." - zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie: www.zamek-krolewski.pl >>>

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum w Wilanowie zaprasza w sobotę, 16 maja br., od godziny 20:00 na Facebookowy fanpage, na którym będzie można zobaczyć m.in. specjalnie dobrane filmy i podcasty. W ramach wydarzenia: "Na najmłodszych czekać będą kołysanki, wieczorne czytanie książki Gdzie jest wydra? oraz królewskie kolorowanki. Starsi będą mogli podziwiać Wilanów nocą w fotografii, posłuchać historii o tym, co nocą dzieje się w muzeum i gdzie po zmroku usłyszymy puszczyka." - czytamy w zaproszeniu.

Więcej informacji na stronie: www.wilanow-palac.pl >>>

Muzeum Narodowe w Krakowie

Krakowskie Muzeum Narodowe zaprasza nie na jedną nocy czy dzień, ale na cały tydzień atrakcji i wydarzeń (#TyDzieńMuzeum), które najwygodniej śledzić na Facebookowym fanpage'u MNK. "Od poniedziałku, 18 maja do piątku 22 maja zapraszamy Was codziennie do udziału w muzealnych quizach, specjalnych projekcjach filmów poświęconych wystawom i wysłuchania szczególnych opowieści o sztuce, które przygotowała dla Was Minerva - Justyna Stasiek-Harabin - autorka jednego z najlepszych blogów o sztuce w Polsce!" - zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji wraz z programem wydarzeń na stronie: mnk.pl >>>

Muzeum Sztuki w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało na 16 maja br. dwa wydarzenia w formie online. Pierwsze to spacer z przewodnikiem po wystawie "Atlas Nowoczesności", które będzie transmitowane live na Facebooku o godzinie 21.00.

Druga propozycja to wirtualny spacer po Sali Neoplastycznej (również na Facebooku o godz. 20:00). "Sala została stworzona przez Władysława Strzemińskiego w 1948 roku na zaproszenie Mariana Minicha, ówczesnego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, by prezentować dzieła twórców awangardowych. Obecnie jej wirtualną przestrzeń wypełnią dzieła twórczyń i twórców, takich jak Sophie Taueber-Arp, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Vilmos Huszar czy Georges Vantogerloo." - napisali organizatorzy.

Więcej informacji na stronie: msl.org.pl >>>

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

16 maja br. o godz. 18:00 w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki ruszy Mistrzowska Noc Muzeów transmitowana na żywo online. W ramach wydarzenia widzowie zobaczą pracę Muzeum "od środka", wystawy czasowe oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi: Luizą Złotkowską - medalistką igrzysk olimpijskich w łyżwiarstwie szybkim, Robertem Korzeniowskim - czterokrotnym mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym, Czesławem Langiem - wicemistrzem olimpijskim oraz dwukrotnym medalistą szosowych mistrzostw świata, organizatorem Tour de Pologne, a także z Bartkiem Marszałkiem - pierwszym i jedynym Polakiem w wodnej Formule 1 F1H2O.

Więcej informacji na stronie: www.muzeumsportu.waw.pl >>>

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Wieczorem 16 maja Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na wirtualne wydarzenia transmitowane na żywo na kanale YouTube. Start o godzinie 19:00. W programie m.in.:
"Odyseja metalurgiczna", warsztaty z szycia sieci oraz "Trzy światy średniowiecza".

Kanał Muzeum w serwisie YouTube >>>

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Wirtualna Noc Muzeów w szczecińskim Muzeum Narodowym rusza, zgodnie z planem, wieczorem i nocą w sobotę, 16 maja. Z powodu panującej epidemii wydarzenie przeniesiono w przestrzeń muzealnych mediów społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram) oraz do serwisu www.muzeum.szczecin.pl. "Między 18.00 a północą publikowane będą filmy z udziałem znanych i uznanych szczecinian. To muzycy, aktorzy, animatorzy kultury, celebryci oraz politycy. Każdy z nich otrzymał od nas jedno z dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zadaniem zaproszonych gości była intensywna i emocjonalna opowieść o eksponacie: co widzą, jak interpretują, co czują, jak oceniają." - napisano w zaproszeniu.

Więcej informacji na stronie: muzeum.szczecin.pl >>>

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Noc Muzeów online w toruńskim Muzeum Etnograficznym rozpocznie się 16 maja br. o godz. 20:30. Placówka zaprasza na: "serię krótkich filmów – opowieści o tym jak radzili sobie z mrokiem mieszkańcy dawnej wsi oraz co w ciemności robią w skansenie pracownicy Muzeum". Transmisja wydarzenia na Facebooku oraz kanale YouTube.

Więcej informacji na stronie: etnomuzeum.pl >>>