Instytucje kultury będą otwierane indywidualnie, stopniowo, zgodnie z reżimem sanitarnym - powiedział w środę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że decyzję o otwarciu danej instytucji podejmuje dyrektor w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych.

Wicepremier Gliński na antenie TVP Info zaznaczył, że to "pierwszy krok". "To będzie indywidualnie otwierane, nie wszystko na raz, stopniowo, zgodnie z reżimem sanitarnym" - podkreślił.

Na pytanie, czy w przypadku muzeów można mówić o całkowitym powrocie do normalności od 4 maja, odpowiedział: "jeszcze nie". "Na pewno nie będzie organizowanych wydarzeń zbiorowych, będziemy musieli indywidualizować te decyzje" - zaznaczył Gliński.

Jak dodał, decyzje są przede wszystkim w rękach dyrektorów instytucji. "W porozumieniu z lokalnymi sanepidami, z lokalną inspekcją sanitarną, będą podejmowane decyzje o trybie i terminach otwarcia tych instytucji, bo tu chodzi nie tylko o muzea, ale także galerie, archiwa, biblioteki i księgarnie" - dodał minister kultury.