Pod adresem edukacja.ipn.gov.pl IPN uruchomi w czwartek portal edukacyjny dla nauczycieli i uczniów pracujących zdalnie oraz stacjonarnie, a także dla miłośników historii - zapowiada Instytut.

Portal przedstawi w czwartek w południe prezes IPN Jarosław Szarek; transmisję wydarzenia zaplanowano w mediach społecznościowych Instytutu.

"Dorobek edukacyjny z 20 lat funkcjonowania Instytutu Pamięci Narodowej jest bardzo bogaty w materiały, wystawy oraz projekty skierowane do szerokiego grona odbiorców. Uporządkowaliśmy tę wiedzę w sposób, który ułatwi prace nauczycielom, a młodzież zachęci do udziału w działalności IPN nie tylko tradycyjnej, ale także wirtualnej" - poinformował w środę PAP rzecznik IPN Adam Stefan Lewandowski.

Dodał, że na stronie edukacyjnej IPN zaprezentowany zostanie zestaw materiałów i szkoleń przeznaczonych tylko dla nauczycieli: teki edukacyjne, wystawy elementarne, warsztaty, historyczne, infografiki oraz portale tematyczne - jak zaznaczył rzecznik - "bogate w dodatkowe materiały". Od czwartku - zapewnił - łatwo dostępne staną się również "regulaminy, aktualności, wyniki konkursów, harmonogramy", przeznaczone głównie dla nauczycieli.

"Przedstawimy także program polonijny, który w ostatnich latach został bardzo mocno rozbudowany" - dodał Lewandowski. Przypomniał, że w zagranicznych "Przystankach Historia" na całym świecie przedstawiane są osiągnięcia naukowe i edukacyjne IPN.

"Inspirujemy polskie szkoły za granicą oraz Polonię do działań w różnych akcjach edukacyjnych. Naszą ofertę kierujemy do odbiorców zagranicznych, tłumacząc wiele materiałów na różne języki. Filmy, jakie tworzymy, oraz notacje ze świadkami historii mogą być doskonałym materiałem uzupełniającym lekcje" - dodał.

Funkcje nowego portalu IPN przedstawi dr Mateusz Marek, który kieruje Wydziałem Projektów Edukacyjnych w Biurze Edukacji Narodowej IPN.

W związku z epidemią koronawirusa wszystkie placówki oświatowe w kraju są zamknięte - nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Od środy - zgodnie z rozporządzeniem szefa MEN - szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Wcześniej MEN tylko zalecało, by nauczyciele prowadzili nauczanie online. Zawieszenie zajęć dotyczy też uczelni.