statystyki

W sprawie Polańskiego lewica i konserwatyści zamienili się miejscami

autor: Katarzyna Stańko06.03.2020, 19:00; Aktualizacja: 08.03.2020, 16:46
Z powodu kontrowersji wokół Polańskiego cały zarząd Akademii Cezara podał się do dymisji, podkreślając, że podjął decyzję, by „Cezary pozostały wielkim świętem kina”. Sam reżyser poinformował dzień przed ceremonią, że nie weźmie w niej udziału.

Z powodu kontrowersji wokół Polańskiego cały zarząd Akademii Cezara podał się do dymisji, podkreślając, że podjął decyzję, by „Cezary pozostały wielkim świętem kina”. Sam reżyser poinformował dzień przed ceremonią, że nie weźmie w niej udziału.źródło: PAP
autor zdjęcia: Gwendoline Le Goff

Polański – ofiara politycznej poprawności w czasach #MeToo czy artysta, który po latach zostaje w końcu potępiony za moralnie niedopuszczalny czyn? Czy można wręczyć Cezara reżyserowi oskarżonemu o seks z 13-latką (w 1977 r.) i – ostatnio – przez znaną francuską fotografkę Valentine Monnier o gwałt i pobicie w kurorcie narciarskim (tym zarzutom Polański zaprzecza)? Odpowiedź na te pytania stała się we Francji kwestią polityczną i manifestacją światopoglądu.

Ocena dzieła w kontekście życia prywatnego twórcy podzieliła środowisko filmowców i intelektualistów. Głos zabrali oczywiście również politycy. Minister kultury Franck Riester potępił przyznanie Romanowi Polańskiemu Cezara za najlepszą reżyserię za film „Oficer i szpieg”, jeszcze zanim zapadła decyzja jury Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

– Nie jest możliwe, aby sala wstała i oklaskiwała film mężczyzny kilkakrotnie oskarżonego o gwałt – zareagowała na same nominacje minister ds. równości Marlène Schiappa. A „Oficer i szpieg” dostał ich aż 12 (jego film w sumie wygrał w trzech kategoriach).

Magazyn DGP 6.03.2020

Magazyn DGP 6.03.2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Aktorka Emmanuelle Seigner, żona artysty, broni Polańskiego, nazywając oskarżające go kobiety histeryczkami. Brigitte Bardot, legendarna gwiazda francuskiego kina, uważana niegdyś za symbol wyzwolenia kobiet, również staje za nim murem. „Jakie to szczęście, że jest Polański, który ratuje kino przed nijakością. Oceniam go za talent, a nie za życie prywatne. Żałuję, że nigdy z nim nie kręciłam. Niech żyje Roman” – napisała aktorka w mediach społecznościowych. Gratulacje Polańskiemu złożyła również aktorka Mathilde Seigner, szwagierka reżysera. Obrzucona została za to stekiem wyzwisk w licznych komentarzach.

Jak kocham, to pójdę na koniec świata


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (6)

 • Aurelio(2020-03-06 20:39) Zgłoś naruszenie 70

  Szkoda, że Pan Polański jest w takim dośc zaawansowanym wieku (a może jeszcze zdąży), bo może mógłby skirzystać z tej sytuacji, nakręcając film o idiooceniu tego świata. Wyśmiewając , to szaleństwo teroru podstarzałych pseudocelebrytek socjal mediów , może nie pominąłby też szaleństwa wspólczesnej narracji holokaustu, który to wpisuje się w ten nurt kretynienia narodów i społeczeńst przy pomocy bolszewickich mediów, prawomyślności i tzw ruchów społecznych z fikcyjnymi ideami, których to zjawisk on własnie jest jedną z ofiar. Miast się tłumaczyć, niech skorzysta z geniuszu jaki posiada i pozostawi świadectwo upadku cywilizacji rozsądku.

  Odpowiedz
 • Bert(2020-03-06 20:48) Zgłoś naruszenie 50

  zachodnie społeczeństwa stają się tak głupie, że chyba naprawdę powoli ale zdecydowanie na zachód od Odry aż po Atlantyk następuje zmierzch cywilizacji europejskiej, w tej postaci, jaka przez wieki był obiektem do naśladowania na całym świecie. Formuje się etyczny i kulturowy śmietnik, w którym człowiek pozorne staje się coraz bardziej wolny, a faktycznie coraz bardziej zmanipulowany i nieszczęśliwy. Stąd m.in.masowe histerie jak z thunberg czy z Polańskim - uwiąd myśli, a za to erupcje lęków i nienawiści

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gabriel(2020-03-06 22:23) Zgłoś naruszenie 40

  Polanski mial takiego pecha. ze ktos "zyczliwy" pomogl mu wpasc w tarapaty. A inne naprawde wielkie tuzy za czyny NAPRAWDE WIELKIEGO KALIBRU zaczely odpowiadac 45 lat pozniej. Dziwna sprawa, ale prokuratrzy prowadzacy sprawe Polanskiego byli dziwnie nadgorliwi i nie graki fair. Wcale mu sie nie dziwie , ze uciekl z Ameryki. Opinia publiczna byla tak urabiana, ze nie mial zadnych szans na uczciwy proces.

  Odpowiedz
 • Radek (2020-03-06 22:53) Zgłoś naruszenie 30

  Roman Polańki był, jest i pozostanie wielki jako filmowiec. O panienkach z metoo pies z kulawą nohą nie będzie pamietał za parę lat. Natomiast sama uwaga, że lewica stała się bardziej moralizatorska niż prawica jest sensowna, i jest jednym z wielu powodów upadku lewicy na Zawodzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie