15 ekranizacji współczesnych polskich dramatów, zrealizowanych przez młodych reżyserów przy wsparciu najnowocześniejszych filmowych narzędzi. Już w piątek w Warszawie rozpoczyna się festiwal Teatroteka Fest - poinformowano na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego (IT).

Jak wyjaśniono, tym razem propozycje festiwalowe adresowane są do starszych i do młodszych widzów.

"Na początek kilka liczb, które podpowiedzą, czym tak naprawdę jest TEATROTEKA. Przez siedem lat w ramach tego cyklu zrealizowano w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 53 ekranizacje tekstów dramatycznych (w tym, od 2019 r., trzy ekranizacje adresowane do młodych widzów – w cyklu TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA). W ekranizacjach zagrało 390 aktorów, wykorzystano ok. 1000 kostiumów. Ekipa każdego spektaklu liczyła ok. 45 osób, a na nagranie materiału miała zawsze cztery dni zdjęciowe" - przypomniano na stronie IT.

Jak podkreślono, "dla twórców tych ekranizacji warszawski festiwal TEATROTEKA FEST był i pozostaje miejscem szczególnym, bo w ostatnich latach to właśnie tutaj odbywały się premierowe pokazy i pierwsze zderzenia artystów z widzami, krytykami i jurorami". "Festiwal z założenia prezentuje prace najzdolniejszych artystów – nie tylko reżyserów, ale także aktorów, operatorów, kompozytorów i scenografów – oraz najlepsze polskie dramaty. I to się nie zmieni" - wyjaśniono.

Reklama

Organizatorzy zapowiedzieli, że zmianie uległa formuła 4. festiwalu. "Od 6 do 8 marca w dwóch sąsiadujących miejscach (zaadaptowanym do kinowych potrzeb Teatrze Collegium Nobilium oraz w Kinie Syrena Muzeum Warszawy) publiczność zobaczy ekranizacje ośmiu tekstów w Konkursie Głównym – w tym trzech (to pierwsza nowość) skierowanych do młodszych widzów – oraz siedem (to druga nowość) w sekcji BEST OF FEST" - zaznaczono.

Reklama

Wszystkim projekcjom będą towarzyszyć angielskie napisy. Na wszystkie pokazy wstęp będzie bezpłatny.

Grand Prix 4. Teatroteka Fest oraz laureatów 10 kategorii wskaże jury w składzie: Grzegorz Damięcki (aktor teatralny i filmowy), Robert Drobniuch (reżyser, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach), Ryszard Lenczewski (autor zdjęć do niemal 100 filmów, w tym m.in. do nominowanej do Oscara "Idy"), Maciej Pieprzyca (scenarzysta i reżyser filmowy), Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka), Anna Wakulik (dramatopisarka) i Anna Wieczur-Bluszcz (reżyser teatralna, filmowa, operowa i radiowa, scenarzystka). Swoje nagrody przyzna też festiwalowa publiczność, grono krytyków teatralnych i filmowych oraz rektor Akademii Teatralnej.

Organizatorzy festiwalu przypomnieli, że "tradycją FEST-owych spotkań są koncerty inaugurujące kolejne edycje". W tym roku w dniu otwarcia, na scenie Teatru Collegium Nobilium, zagra Gaba Kulka z zespołem. Bilety na koncert można kupić za pośrednictwem stron www.instytut-teatralny.pl i www.GoOut.net.

Pełny program festiwalu, opisy spektakli walczących o nagrody oraz opisy wydarzeń towarzyszących znajdują się na stronie internetowej TEATROTEKI FEST: www.teatroteka.com.pl.

Organizatorami festiwalu Teatroteka Fest są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (producent cyklu "Teatroteka WFDiF"), Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Muzeum Warszawy.

Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.