statystyki

Kasy kin pod wnikliwym nadzorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF)

autor: Jakub Styczyński14.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 14.01.2020, 08:17
W ostatnich latach kina notują rekordy przychodów. Z danych Boxoffice.pl wynika, że w 2018 r. sprzedało się ponad 59 mln biletów, czyli o 5,1 proc. więcej, niż w 2017 r. I choć danych za cały ubiegły rok jeszcze nie opublikowano, to wiadomo, że w pierwszej połowie 2019 r. sprzedało się o 5,8 proc. biletów więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

W ostatnich latach kina notują rekordy przychodów. Z danych Boxoffice.pl wynika, że w 2018 r. sprzedało się ponad 59 mln biletów, czyli o 5,1 proc. więcej, niż w 2017 r. I choć danych za cały ubiegły rok jeszcze nie opublikowano, to wiadomo, że w pierwszej połowie 2019 r. sprzedało się o 5,8 proc. biletów więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.źródło: ShutterStock

Od 11 stycznia prowadzący placówki muszą na bieżąco informować o liczbie widzów i przychodach. I to osobno dla każdego obiektu i każdego filmu. Niewywiązanie się z obowiązku może skutkować nałożeniem kary nawet do 100 tys. zł. Sęk w tym, że nie ma jeszcze wzorów formularzy do rozliczeń.

W ostatnich latach kina notują rekordy przychodów. Z danych Boxoffice.pl wynika, że w 2018 r. sprzedało się ponad 59 mln biletów, czyli o 5,1 proc. więcej, niż w 2017 r. I choć danych za cały ubiegły rok jeszcze nie opublikowano, to wiadomo, że w pierwszej połowie 2019 r. sprzedało się o 5,8 proc. biletów więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. Przedstawiciele branży filmowej nieoficjalnie mówią nam, że nic dziwnego, iż rząd zapragnął sprawdzić, czy na pewno kina należycie dzielą się przychodem. A dokładniej, czy należycie wywiązują się z obowiązku, jaki nakłada na nie art. 19 ust. 1 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o kinematografii (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2199; dalej: u.k.). Stanowi on, że prowadzący kino muszą dokonywać wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) w wysokości 1,5 proc. przychodu uzyskanego z tytułu wyświetlania filmów i reklam w kinie, i to jeszcze przed podziałem z podmiotem prowadzącym dystrybucję. Przez lata nie było przepisów, które pozwoliłyby kontrolować tę kwestię.

Przyjęta 9 listopada 2018 r. ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 50) wprowadziła do ustawy o kinematografii art. 19a, zgodnie z którym podmioty prowadzące kina mają obowiązek przekazywania do PISF informacji o liczbie widzów, sprzedanych biletów i zaakceptowanych znakach legitymacyjnych (np. voucherach) oraz przychodach z tytułu sprzedaży biletów w odniesieniu do każdego filmu wyświetlanego w danym dniu. Ponadto mają przedkładać miesięczne dane o przychodach z tytułu wyświetlania filmów i reklam w kinie. Ten obowiązek dotyczy zarówno małych kin studyjnych, jak i dużych multipleksów. Co więcej: w przypadku właściciela sieci kin musi on osobno przekazywać informacje dotyczące każdej placówki.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie