„Gracjan Pan”, musical inspirowany twórczością Gracjana Roztockiego - jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberów, to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Premiera spektaklu w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego odbędzie się 10 stycznia.

Musical poświęcony twórczości Gracjana Roztockiego składa się z 16 piosenek, do których teksty napisali Roztocki oraz Natalia Fiedorczuk. Roztocki wraz z Tomaszem Leszczyńskim jest także autorem muzyki, w spektaklu wykorzystano też utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Jana Sebastiana Bacha.

Reżyser spektaklu, Cezary Tomaszewski, podkreślił we wtorek, podczas próby prasowej spektaklu, że Gracjan Roztocki to artysta, którego można uznać za twórcę współczesnego polskiego musicalu. „To twórca musicalowy w tym sensie, że śpiewając i tańcząc opowiada o szczęściu, wolności i równości” - mówił dziennikarzom reżyser.

Tomaszewski dodał przy tym, że Roztocki to też jeden z najbardziej kontrowersyjnych youtuberów. „Wywołuje najbardziej ekstremalne opinie; a my, podążając za jego myślą, próbujemy odczarować tę postać (…) zagłębiliśmy się w jego świat, oglądając i czytając wszystko, co stworzył. W efekcie powstało 16 piosenek z jego tekstami” - mówił reżyser.

W rozmowie z PAP Tomaszewski podkreślił, że spektakl „Gracjan Pan” opowiada o społeczeństwie w dobie internetu. „To nie jest na pewno spektakl biograficzny o Gracjanie Roztockim, on jest tu inspiracją, jego wizja świata” - mówił.

Dodał, że widz nie musi wiedzieć, kim jest Roztocki, aby w pełni zrozumieć opowieść przedstawioną w musicalu. „To jest przede wszystkim opowieść o poszukiwaniu szczęścia, miłości, tolerancji i wolności we współczesnym świecie internetu”- mówił Tomaszewski.

Premiera spektaklu odbędzie się 10 stycznia na Scenie Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.