Angielski zespół New Model Army wystąpi we wtorek w Gdyni, a w kolejnych dniach w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Kapela Justina Sullivana będzie promowała swój ostatni, zbierający znakomite recenzje album "From Here".

Ostatni album "From Here" New Model Army ukazał się w sierpniu tego roku. To piętnasta płyta w karierze zespołu, którego początki sięgają czasów, w których Wielką Brytanią rządziła Żelazna Dama, czyli Margaret Thatcher. New Model Army założył w 1980 r. wokalista, gitarzysta i autor tekstów Justin Sullivan. Zaczynali od koncertów w przemysłowym ośrodku Bradford. Od początku w ich tekstach nie brakowało polityki.

"Niektórzy ich lubili, bo uważali za lewicowych, niektórzy – bo myśleli, że pasują bardziej do prawej strony, a inni – bo byli po prostu przerażający" – mówi jeden z bohaterów dokumentu o zespole "Between Dog and Wolf: The New Model Army Story".

Ich debiutancki album "Vengeance" z 1984 roku znalazł się na brytyjskiej szczycie list przebojów, zrzucając z niej zespół Morrissey'a The Smiths. Potem nagrali kolejne znakomite albumy "The Ghost of Cain" i "Thunder and Consolation".

O nagranej w studio na niewielkiej norweskiej wyspie Giske, w ciągu zaledwie dziewięciu dni, płycie "From Here" recenzenci pisali: "tą płytą NMA pokazują, że wciąż mają coś do powiedzenia" (louderthanwar.com), "to niewesoły, tylko pozornie prosty rock" (maximumvolumemusic.com), "co drugi numer to po prostu podręcznik budowania napięcia i umiejętnego rozkładania akcentów w piosence rockowej" (interia.pl).

New Model Army wielokrotnie występowali w Polsce. Po raz pierwszy zagrali u nas jeszcze w latach 80. Występowali m.in. na Festiwalu w Jarocinie i Przystanku Woodstock.

We wtorek New Model Army wystąpi w gdyńskim klubie Ucho, 16 października w Warszawie (Proxima), dzień później we Wrocławiu (Stary Klasztor) i w piątek w Krakowie (Kwadrat). Zagrają materiał z płyty "From Here", ale też przeboje sprzed lat, jak "Purity", "51st State" i "Over the Wire".