W kolejnej odsłonie naszego cyklu konkursowego przygotowaliśmy dla naszych Czytelników książki, które warto zabrać na weekendowy wypoczynek. Trzeba tylko odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Regulamin konkursu znajduje się na końcu tekstu.
Lisa Halliday „Asymetria", Wydawnictwo Literackie / Media
Uwaga: Konkurs rozstrzygnięty. Dziękujemy za duże zainteresowanie i nadesłane odpowiedzi. Wkrótce ogłosimy kolejną edycję.

Konkurs

Dla naszych Czytelników mamy jeden egzemplarz każdej z niżej wymienionych książek. Aby wygrać jedną z nich wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

19 czerwca 2019 r. ukazał się w serwisie kultura.gazetaprawna.pl wywiad z jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich. O kim mowa?

Odpowiedzi należy przesyłać na adres: hubert.rabiega@infor.pl (tytuł maila „konkurs książkowy”). W treści maila prosimy podać: odpowiedź na pytanie konkursowe, tytuł wybranej książki spośród niżej wymienionych, imię i nazwisko oraz adres, na który wyślemy książkę. Laureatów poinformujemy drogą mailową. Nagrody otrzyma pierwsze sześć osób, które nadeślą prawidłową odpowiedź.

PROSIMY O UWAŻNE PRZECZYTANIE REGULAMINU KONKURSU NA KOŃCU TEKSTU

Książki w puli nagród

Lisa Halliday „Asymetria", Wydawnictwo Literackie
Weronika Kostyrko „Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej", Wydawnictwo Czerwone i Czarne / Media

Jedna z 10 najważniejszych książek 2018 roku według „Time”, „New York Times” i vulture.com. Przyjęty z wielkimi owacjami amerykańskiej krytyki debiut młodej prozaiczki. Książka w stylu Philipa Rotha, jednak „bardziej Rothowska niż sam Roth”.

Dwie współczesne historie, które odbijają się echem i przecinają w zaskakującej asymetrii… Najpierw Mary-Alice – dwudziestoparoletnia asystentka w dużym nowojorskim wydawnictwie, inteligentna i utalentowana – w Central Parku poznaje wielkiego pisarza. Dzieli ich duża, prawie pięćdziesięcioletnia różnica wieku, łączy literatura i namiętność. On daje jej ciasteczka, podsuwa intrygujące lektury, spłaca studencki kredyt. Ona – ekscytujący seks, przywiązanie, dyskrecję. Mentor i uczennica.

Historia Amara jest inna, jednak tylko pozornie niezależna. To Amerykanin irackiego pochodzenia. Ma brooklyński akcent, dyplom ekonomisty i dwa paszporty, którym zawdzięcza zatrzymanie przez służby imigracyjne na londyńskim lotnisku Heathrow w drodze do Kurdystanu, gdzie ma odwiedzić brata. Zupełnie nieoczekiwanie staje się zakładnikiem konfliktu rozgrywającego się na Bliskim Wschodzie.

Weronika Kostyrko „Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej", Wydawnictwo Czerwone i Czarne
Polskie wydanie „Stranger Things. Mroczne umysły” ukazało się nakładem wydawnictwa Poradnia K / Media

Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w Zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wsród Narodów Świata. O upartym pokonywaniu kolejnych barier na drodze do wolności i niezależności. O miłościach i o przyjaźniach z artystami światowej sławy. O zagadce tragicznej śmierci w 1992 roku.

Gwenda Bond „Stranger Things. Mroczne umysły", wydawnictwo Poradnia K
Kerry Fisher „Sekretne dziecko", Wydawnictwo Literackie / Media

Tajemnicze laboratorium. Szalony naukowiec. Tajna rządowa operacja. Jeżeli sądzisz, że wiesz już wszystko o pochodzeniu Jedenastki i jej nadnaturalnych mocy, przygotuj się na niemałe zaskoczenie, bo ta książka wywróci wszystko na Drugą Stronę! Powieściowy prequel serialu opowiada wstrząsającą historię matki Nastki. Książka jest pierwszą powieścią towarzyszącą popularnemu serialowi Netflixa. Wiosna, 1969 rok. Terry Ives wiedzie spokojne życie w małym miasteczku w stanie Indiana, w którym czas zdaje się płynąć wolniej, a wydarzenia związane z wojną w Wietnamie rzucają jedynie słaby cień na codzienność. Kiedy ambitna dziewczyna dowiaduje się o ważnym dla kraju rządowym eksperymencie MKULTRA, prowadzonym w miejscowym laboratorium, nie chce pozostać bierna i decyduje się wziąć w nim udział. Pozornie nieznacząca decyzja zmienia jej życie raz na zawsze.

Kerry Fisher „Sekretne dziecko", Wydawnictwo Literackie
Anna Mateja „Recepta na adrenalinę", Wydawnictwo Czarne / Media

Możesz uciekać od swojej przeszłości, ale ona i tak cię dopadnie… Susie musiała zrobić coś, czego odtąd zawsze będzie żałować. A potem zakopała głęboko i wyparła z pamięci przyczyny, dla których postąpiła tak, a nie inaczej. Jednak jej sekret powraca. Czego się tylko nie dotknie, jest naznaczone cieniem tamtego dramatu. Mąż Susie zastanawia się, dlaczego żona oddaliła się od niego. Córki nie potrafią zrozumieć jej zmiennych nastrojów. Susie zdaje sobie sprawę z tego, że przeszłość niszczy jej rodzinę, a poczucie winy zjada ją samą, ale nie potrafi uciec od konsekwencji swoich czynów. Nikt nie zna całej prawdy o Susie, a kiedy jej córki odkrywają rąbek tajemnicy, musi odpowiedzieć na pytanie, które nękało ją przez prawie całe życie: Czy prawda połączy jej rodzinę na nowo, czy rozdzieli na zawsze?

Anna Mateja „Recepta na adrenalinę", Wydawnictwo Czarne
Katarzyna Grochola „Zranić marionetkę", Wydawnictwo Literackie / Media

To on odkrył adrenalinę, hormon strachu, walki i ucieczki – Napoleon Cybulski, jeden z największych fizjologów w dziejach medycyny. Gdyby zamiast na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował na niemieckiej czy francuskiej uczelni, jego nazwisko byłoby znane na całym świecie. Jest uważany za twórcę krakowskiej szkoły fizjologicznej. Wraz ze współpracownikami wykonał pierwsze na zie­miach polskich badania EKG i EEG. Dzięki nowatorskim doświadczeniom w dziedzinie elektrofizjologii wyjaśnił, w jaki sposób impulsy elektryczne pochodzące z nerwów wprowadzają w ruch mięśnie. Jako badacz ludzkiej psychiki rozważał istnienie nieświadomości jeszcze przed Freudem. Cybulski był też głęboko zaangażowany w sprawy społeczne. Badał problem niedożywienia galicyjskich chłopów, był współ­założycielem pierwszego żeńskiego gimnazjum w Krakowie i zwolennikiem dopuszczenia kobiet do studiów medycznych. Jego przyjaciel i współpracownik Odo Bujwid, znakomity bakterio­log, kierował pierwszym na ziemiach polskich zakładem szcze­pień metodą Ludwika Pasteura.

Katarzyna Grochola „Zranić marionetkę", Wydawnictwo Literackie

Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie. Kto w naszym życiu pociąga za sznurki? Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca. Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydzielona mu przez policyjną „górę” młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw. Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić. Czy w plątaninie coraz bardziej przerażających zdarzeń Natanowi i Weronice uda się odkryć prawdę?

PONIŻEJ REGULAMIN KONKURSU. PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁY