Wsparcie finansowe, którego udzielili sympatycy pisma oraz ich apele, aby kontynuować naszą misję, skłoniły mnie do podjęcia nowej przygody: próby istnienia w internecie - napisała Barbara Toruńczyk na stronie internetowej "Zeszytów Literackich".

Ostatni 144. numer "Zeszytów Literackich" ukazał się w grudniu 2018 roku. "Wskutek utraty sponsora i braku stabilnego wsparcia zdecydowaliśmy zawiesić wydawanie kwartalnika i książek. Wykaz autorów i ich publikacji, ogłoszonych w latach 1982-2019 w +ZL+ 1-144, zamyka trzydziestosiedmioletnią historię kwartalnika wydawanego metodą tradycyjną – drukiem. Wydawca kwartalnika, Fundacja Zeszytów Literackich, istnieje nadal. Jestem jej założycielem i prezesem. Wsparcie finansowe, którego udzielili nam liczni sympatycy pisma oraz ich apele, aby kontynuować naszą misję, skłoniły mnie do podjęcia nowej przygody: próby istnienia w internecie" - napisała redaktor naczelna "ZL" Barbara Toruńczyk.

"+Zeszyty Literackie+ na papierze odchodzą w przeszłość. Chcemy uchronić ich dorobek – doprowadzić do opracowania naszego archiwum oraz digitalizacji wydrukowanych numerów. Nadal istnieć będzie także nasza strona internetowa www.zeszytyliterackie.pl i Facebook, zaczyn nowej, bogatej w treści, internetowej wersji +ZL+" - pisze naczelna kwartalnika.

W internecie pojawiły się właśnie eksperymentalne odcinki „Palimpsestu” oraz „Zeszytów Literackich”. „Palimpsest” prezentuje publikacje nowe, powstałe współcześnie - w aktualnym numerze znalazły się m.in. wiersze Jacka Dehnela, fotoreportaż z wręczenia Międzynarodowej Nagrody Poetyckie im. Zbigniewa Herberta oraz wiersze tegorocznej laureatki - Agi Miszol, fragment książki Tomasza Łubieńskiego "Wojna Karskiego", która ukazała się właśnie nakładem Iskier, esej Andrzeja Franaszka o związkach Zbigniewa Herberta z Jerozolimą. Na stronie "ZL" dostępne są dawne numery kwartalnika oraz wybrane przez redakcję artykuły z tego dorobku, korespondujące treścią z tematami poruszanymi w "Palimpseście". "Dzięki temu poruszona problematyka znajdzie wielostronne oświetlenie, a przypomniany dorobek +Zeszytów Literackich+ ukaże swoją ponadczasową wartość. Obie podstrony będą sukcesywnie uzupełniane" - pisze Toruńczyk.

"Dalsze istnienie Fundacji Zeszytów Literackich i jej strony internetowej zawdzięczamy wsparciu finansowemu, jakiego nam Państwo udzieliliście. Jesteśmy zmuszeni nadal się o nie ubiegać. To Państwa pomoc tchnęła w nas nową nadzieję i energię. Piszę te słowa z największą wdzięcznością. Wykaz wpłat na Fundację „Zeszytów Literackich” będziemy aktualizować na bieżąco, drukując listę darczyńców" - deklaruje szefowa "ZL".

"Zeszyty" zaczęły ukazywać się w Paryżu w 1982 r., twórcą i redaktorem naczelnym kwartalnika jest Barbara Toruńczyk. Pismo miało głównie za zadanie publikowanie polskiej twórczości literackiej tworzonej na emigracji. Na łamach "Zeszytów Literackich" pojawiały się teksty pisane m.in. przez Stanisława Barańczaka, Josifa Brodskiego, Adama Zagajewskiego, Józefa Czapskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Leszka Kołakowskiego.

Po przemianach ustrojowych w Polsce redakcję "Zeszytów Literackich" przeniesiono do Warszawy. Wydawaniem kwartalnika zajmowała się od strony finansowej Agora, najpierw bezpośrednio, a później za pośrednictwem powołanej w 2005 r. Fundacji "Zeszytów Literackich". W zeszłym roku Agora wycofała się z finansowania periodyku, a redakcja poszukiwała wsparcia ze strony instytucji państwowych. Początkowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło finansowania "Zeszytów Literackich", dopiero po liście podpisanym przez twórców i ludzi mediów resort zgodził się na wsparcie m.in. tego kwartalnika. Niestety, dotacja okazała się za mała wobec potrzeb wydawnictwa.