Do najbardziej oczekiwanych premier lata należą „Spider-Man: Daleko od domu" Jona Wattsa, disneyowski „Król Lew" oraz głośny horror „Truposze nie umierają" Jima Jarmuscha. To jednak dopiero początek listy nadchodzących kinowych przebojów.
Spider-Man: Daleko od domu

Peter Parker powraca jako Spider-Man. Nasz superbohater z sąsiedztwa przyłącza się do swych najlepszych przyjaciół – Neda, MJ i reszty, by wspólnie wyruszyć na europejskie wakacje. A jednak plan porzucenia wcielenia Spider-Mana na kilka tygodni nie udaje się, kiedy Peter – z wielkimi oporami – decyduje się pomóc Nickowi Fury’emu odkryć sekret tajemniczych ataków, które pustoszą kontynent.

Gatunek: akcja, sci-fi
Reżyser: Jon Watts
Aktorzy: Tom Holland, Samuel L. Jackson, Jake Gyllenhaal
Premiera: 5 lipca 2019


Midsommar. W biały dzień

Dani (Florence Pugh) i Christian (Jack Reynor) to młodzi Amerykanie, którym nie układa się w związku i rozważają rozstanie. Niespodziewana rodzinna tragedia zbliża ich jednak do siebie, a pogrążona w żałobie Dani postanawia dołączyć do Christiana i jego przyjaciół, aby wziąć udział w wakacyjnej wyprawie na północ Skandynawii. Tam, w odciętej od świata wiosce, raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Jednak to, co z początku wygląda na beztroską wycieczkę do krainy niezachodzącego słońca, z czasem przybiera nieoczekiwany, przerażający obrót. Lokalni mieszkańcy zapraszają amerykańskich gości do udziału w niepokojących rytuałach. W sielskiej scenerii rozpoczyna się dziewięciodniowy festiwal coraz dziwniejszych obrzędów, których rezultat zadecyduje o życiu i śmierci biorących w nich udział.

Gatunek: horror
Reżyser: Ari Aster
Aktorzy: Florence Pugh, Jack Reynor, William Jackson Harper
Premiera: 5 lipca 2019


Annabelle wraca do domu

Demonologowie Ed i Lorraine Warren chcą za wszelką cenę uniemożliwić Annabelle dokonywanie kolejnych okrutnych czynów. Przywożą opętaną lalkę do zamkniętego pokoju z niezwykłymi przedmiotami w swoim domu. Układają ją „bezpiecznie” za poświęconym szkłem i proszą księdza o udzielenie błogosławieństwa. Nadchodzi jednak zupełnie bezbożna noc, kiedy Annabelle budzi zamknięte w pokoju złowieszcze duchy, które na swój nowy cel obierają dziesięcioletnią córkę Warrenów, Judy, i jej przyjaciół.

Gatunek: horror
Reżyser: Gary Dauberman
Aktorzy: Mckenna Grace, Patrick Wilson, Vera Farmiga
Premiera: 12 lipca 2019


Król Lew

Pośród afrykańskiej sawanny przychodzi na świat jej przyszły król. Mały Simba uwielbia swojego ojca, króla Mufasę. Jednak nie wszyscy są szczęśliwi z pojawienia się młodego lwiątka. Dawny następca tronu, Skaza, ma swoje plany dotyczące przyszłości Lwiej ziemi. W efekcie Simba opuszcza swoją rodzinę. Żyjąc na wygnaniu musi dorosnąć i, z pomocą zaskakującej dwójki przyjaciół, nauczyć się jak odebrać to, co jest mu należne.

Gatunek: animowany, przygodowy
Reżyser: Jon Favreau
Aktorzy: Donald Glover, Seth Rogen, Billy Eichner
Premiera: 19 lipca 2019


Truposze nie umierają

W sennym miasteczku Centerville coś nie gra. Wielki księżyc wisi jakby niżej niż zwykle, godziny dnia przychodzą niespodziewanie, a zwierzęta zachowują się tak, jak nie zachowywały się wcześniej. I nikt nie wie dlaczego. Doniesienia mediów są złowieszcze, naukowcy wydają się skonfundowani. Ale nikt nie przewiduje tego, co za chwilę spotka Centerville – umarli nie umarli. Wstają z grobów i brutalnie polują na żywych. Mieszkańcy miasta muszą walczyć o przetrwanie.

Gatunek: horror, komedia
Reżyser: Jim Jarmusch
Aktorzy: Adam Driver, Bill Murray, Chloë Sevigny
Premiera: 26 lipca 2019


Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw

Od kiedy żyjący w zgodzie z prawem Hobbs (Johnson), lojalny agent Ochrony Służb Dyplomatycznych, oraz były pracownik elitarnych jednostek wojskowych Wielkiej Brytanii, dziś społeczny wyrzutek, Shaw (Statham), spotkali się w 2015 roku (Szybcy i wściekli 7), pozostają w nieustannej walce – na słowa i czyny (choć pewnie lepiej byłoby napisać: ciosy). Ale sytuacja zmienia się, gdy cyber-genetycznie ulepszony anarchista Brixton (Idris Elba) przejmuje kontrolę nad bronią biologiczną, która może zmieść z powierzchni Ziemi ludzkość. Wspólnie z nieustraszoną agentką MI6 (znana z The Crown Vanessa Kirby), która okazuje się siostrą Shawa, zajadli przeciwnicy muszą zjednoczyć się we wspólnej sprawie – by zniszczyć jedynego gościa, który jest gorszy niż oni dwaj.

Gatunek: akcja
Reżyser: David Leitch
Aktorzy: Dwayne Johnson, Jason Statham, Idris Elba
Premiera: 2 sierpnia 2019


Pewnego razu... w Hollywood

Nowy film Quentina Tarantino to wycieczka do Los Angeles 1969 roku, gdzie wszystko zaczyna się zmieniać. Gwiazda TV Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) i jego wieloletni dubler/kaskader Cliff Booth (Brad Pitt) przyglądają się biznesowi, w którym spędzili lata, z trudem go rozpoznając. W dziewiątym filmie scenarzysty i reżysera Quentina Tarantino zobaczymy niezwykłą obsadę i wiele wątków, które składają się na hołd odchodzącej w przeszłość złotej ery Hollywood.

Gatunek: dramat, kryminał
Reżyser: Quentin Tarantino
Aktorzy: Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Brad Pitt
Premiera: 9 sierpnia 2019


Toy Story 4

Całą uwagę Chudego zawsze pochłaniała przede wszystkim opieka nad Andym, a potem nad Bonnie. Ale kiedy w pokoju Bonnie pojawia się nowa zabawka o imieniu Sztuciek, wielka wyprawa ze starymi i nowymi znajomymi u boku pokaże Chudemu, jak wielki może być świat dla zabawki. Sam Sztuciek — projekt rękodzielniczy będący połączeniem łyżki z widelcem — bynajmniej nie uważa się za zabawkę i najchętniej w ogóle zrezygnowałby z udziału w przygodzie.

Gatunek: animacja, familijny
Reżyser: Josh Cooley
Aktorzy: Tom Hanks, Michael Keaton, Joan Cusack
Premiera: 9 sierpnia 2019


Ból i blask

Film opowiada o kryzysie twórczym reżysera Salvadora Mallo (w tej roli Antonio Banderas). Patrząc wstecz na swoje życie główny bohater rozpamiętuje i ocenia swoją przeszłość: dzieciństwo w latach 60., kiedy wyemigrował wraz z rodziną w poszukiwaniu lepszego życia. Wraca też myślami do swojej pierwszej dorosłej miłości w latach 80., do bólu po rozpadzie tego związku oraz do tego, co wydarzyło się później.

Gatunek: dramat
Reżyser: Pedro Almodóvar
Aktorzy: Antonio Banderas, Penélope Cruz, Leonardo Sbaraglia
Premiera: 23 sierpnia