Francuski aktor, producent, reżyser i scenarzysta Alain Delon odebrał w niedzielę wieczorem Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości. Nagrodę wręczono podczas uroczystości zorganizowanej w Salle Debussy w trakcie 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Informację o przyznaniu Delonowi Honorowej Złotej Palmy organizatorzy canneńskiego festiwalu podali w połowie kwietnia. Decyzja ta nie obyła się bez kontrowersji. Zaprotestowały przeciwko niej m.in. działaczki ruchu Osez le Feminisme, zarzucając Delonowi homofobię i seksizm. Powstała także internetowa petycja, której autorzy wypomnieli aktorowi sympatię dla ultraprawicowego ugrupowania Marine Le Pen. W obronie Delona stanęli m.in. miłośnicy jego twórczości oraz dyrektor artystyczny festiwalu w Cannes Thierry Fremaux.

Podczas niedzielnej uroczystości, zorganizowanej w Salle Debussy, Delon odebrał wyróżnienie. "Cieszę się z Honorowej Złotej Palmy. Jest jedna rzecz na świecie, której jestem absolutnie pewien i z której jestem dumny. To moja kariera (...). Swoją pracę wykonywałem przez całe życie i robiłem to najlepiej, jak mogłem" – podkreślił. Artysta podziękował także publiczności, która od lat docenia jego twórczość.

W uzasadnieniu przyznania Delonowi nagrody stwierdzono, że jest on "wielką, żywą legendą i globalną ikoną kina". "Ponad 80 filmów, niezliczone arcydzieła i superlatywy są świadectwem artystycznego geniuszu i międzynarodowej chwały człowieka, który zagrał w filmie kryminalnym +W pełnym słońcu+ (1960). Reżyser Rene Clement odkrył nieoszlifowany diament - Delona, który miał wtedy zaledwie 25 lat" – przypomniano.

Organizatorzy festiwalu zaznaczyli ponadto, że są dumni, iż Delon, znany m.in. z roli w nagrodzonym Złotą Palmą w 1963 r. "Lamparcie" Luchino Viscontiego, przyjął honorowe wyróżnienie.

Niedzielną ceremonię uświetnił pokaz francusko-włoskiego kryminału "Pan Klein" w reż. Josepha Loseya z 1976 r., wyprodukowanego przez Delona i z nim w roli głównej.

Alain Delon (ur. 8 listopada 1935 r. w Sceaux) jest aktorem, scenarzystą, producentem i reżyserem, przedstawicielem francuskiej Nowej Fali - uważanym za jedną z ikon kina europejskiego lat 60. i 70. XX w. - odnoszącym sukcesy zarówno komercyjne, jak i artystyczne. Światową sławę przyniosły mu role w filmach "Rocco i jego bracia" (1960) oraz "Lampart" (1963) Viscontiego. Do jego najważniejszych kreacji aktorskich należą również te z filmów: "Basen" Jacquesa Deraya (1969), "W pełnym słońcu" Rene Clementa (1960) oraz "Samuraj" (1967) i "W kręgu zła" Jeana-Pierre’a Melville’a (1970). A także rola w "Pan Klein" Josepha Loseya (1977), za którą dostał nominację do Cezara dla najlepszego aktora oraz "Nasza historia" Bertranda Bliera (1875) - za którą Cezara otrzymał. Zagrał także m.in. w filmach "Za skórę gliny" (1981) i "Uderzenie” (1983), które sam wyreżyserował.

Ponadto Delon współpracował m.in. z Jean-Luc Godardem, Louisem Malle’em oraz Michelangelo Antonionim. Na ekranie partnerowały mu m.in. Brigitte Bardot, Catherine Denevue, Romy Schneider i Annie Girardot.

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczął się we wtorek. W konkursie głównym bierze udział 21 filmów, w tym najnowsze dzieła m.in. Pedro Almodovara, Quentina Tarantino, Abdellatifa Kechiche’a, braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, Mati Diop i Jessiki Hausner. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę 25 maja w Grand Theatre Lumiere.