Kenny Wayne Shepherd, Pete Brown czy Sari Schorr – to gwiazdy które zagrają na Suwałki Blues Festival 2019, który odbędzie się od 11 do 14 lipca w Suwałkach. Zagrają też: Maciej Lipina, Magda Piskorczyk i Adam Zalewski Trio.

Festiwal rozpocznie się koncertem w Suwalskim Ośrodku Kultury, w którym wystąpi Corey Harris Acoustic Trio z Suwalską Orkiestrą Kameralną. Koncert będzie transmitowany na antenie radiowej "Trójki" w trakcie audycji "Bielszy odcień bluesa" Jana Chojnackiego.

Suwałki Blues Festival 2019 (SBF) odbędzie się po raz dwunasty. Potrwa w tym roku cztery dni. W tym czasie odbędzie się kilkadziesiąt koncertów na dwóch scenach głównych w centrum miasta, na kilku mniejszych scenach oraz w pięciu klubach i barach.

W sumie w Suwałkach zagra ponad 40 zespołów bluesowych z Polski i zagranicy. Na scenie wystąpi ok. 200 muzyków. Suwałki Blues Festival to prawdopodobnie największy plenerowy festiwal bluesowy w kraju.

"Przygotowujemy się do festiwalu. Zapraszamy muzyków, którzy przyciągną do Suwałk wielu fanów bluesa z całego świata. Ta wielka impreza - jak co roku - jest okazją, by promować Suwałki i nasz piękny zakątek Polski" - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Dziennikarz radiowej "Trójki" Jan Chojnacki zaprezentował gwiazdy tegorocznej 12. edycji festiwalu. Jak poinformował, jedną z nich jest Kenny Wayne Shepherd, amerykański blues-rockowy gitarzysta młodego pokolenia. W Suwałkach wystąpi także Pete Brown, piosenkarz znany ze współpracy z zespołem Cream i Jackiem Bruce’em. Na festiwalu wystąpi z dużo młodszym od siebie gitarzystą Krissym Matthewsem. Jedną z gwiazd będzie także Sari Schorr. W 2015 r. Amerykanka zachwyciła publiczność Blues Challenge Festival w USA. W 2016 roku wydała swoją debiutancką płytę "A Force of Nature", a dwa lata później kolejną "Never Say Never.

W ramach festiwalu odbędzie się też kwalifikacja do European Blues Challenge 2020. Pięć polskich zespołów stoczy walczy o nagrodę prezydenta Suwałk w kwocie 10 tys. zł.

Suwałki Blues Festival to jedna z największych imprez bluesowych w Polsce, która co roku gromadzi tysiące fanów tej muzyki. Kwartalnik "Twój Blues" dwa razy (w 2008 i 2012 r.) uznał festiwal za wydarzenie bluesowe roku. Suwałki Blues Festival jest organizowany przez Urząd Miejski w Suwałkach oraz Suwalski Ośrodek Kultury. Tegoroczny budżet festiwalu wynosi 1,7 mln zł.