Reżyser Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia. Werdykt członków Polskiej Akademii Filmowej ogłoszono w czwartek w Warszawie.

O werdykcie poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej aktor Janusz Gajos, laureat tej nagrody z 2016 r.

Orzeł za osiągnięcia życia to jedna z kategorii specjalnych Polskich Nagród Filmowych, przyznawanych przez członków Polskiej Akademii Filmowej (PAF). Do tej pory otrzymali go m.in. Jerzy Stuhr, Sylwester Chęciński, Andrzej Wajda, Danuta Szaflarska, Tadeusz Chmielewski, Franciszek Pieczka, Witold Sobociński, Jerzy Hoffman, Jerzy Wójcik, Wojciech Jerzy Has, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Janusz Majewski i Kazimierz Karabasz.

Orzeł za osiągnięcia życia, podobnie jak Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019 w pozostałych kategoriach, wręczony zostanie podczas uroczystej gali, która odbędzie się 25 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. Będzie ją można oglądać w transmisji otwartej na antenie Canal+ Polska. W tym roku szanse na statuetki w największej liczbie mają twórcy "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego (12 nominacji), "Kamerdynera" Filipa Bajona (8 nominacji) i "Kleru" Wojciecha Smarzowskiego (6 nominacji).