Sopranistka Pretty Yende, tenor Javier Camarena, Kathleen Turner oraz aria „Ah! Mes amis…” słynąca z 9. dźwięków wysokiego C to największe atrakcje „Córki pułku” w Metropolitan Opera. Dzięki sobotniej transmisji na żywo będzie prezentowana w polskich kinach.

Opera Gaetano Donizettiego, 61. w jego twórczości, z librettem Julesa Saint-Georgesa i Alfreda Bayarda to opowieść o osieroconej dziewczynce, którą wychował pułk armii jako maskotkę. Widownię przyciąga miłosna historia nasycona dowcipem i perypetiami, urokliwymi postaciami jak też wirtuozerską muzyką. Romantycznemu patriotyzmowi towarzyszą elementy komediowe jakby żywcem wzięte z Moliera.

Produkcja Laurenta Pelly’ego jest wznowieniem przedstawienia zaprezentowanego w Nowym Jorku w roku 2008 z Natalie Dessay w roli Marii i Juane Diego Florezem (Toni). Widzieli ją także miłośnicy opery w Wiedniu, Londynie i Madrycie.

Metropolitan Opera zadbała, aby w obecnej obsadzie nie zabrakło młodych gwiazd. Tytułową rolę odtwarza sopran Pretty Yende (Maria) z Republiki Południowej Afryki, porywając widownię m.in. arią „Chacun le sait”. Obiera ona na scenie ziemniaki, gotuje i śpiewając prasuje żołnierskie gacie.

Reklama

Reklama

W inscenizacji Pelly’ego, pojawia się moment, kiedy soliści mogą odejść od francuskiego libretta. Yende wykorzystała to, by posłużyć się najczęściej używanym w RPA językiem Zulu.

Ukochanym Marii jest meksykański tenor Javier Camarena (Toni). Śpiewa jedną z najsłynniejszych i najtrudniejszych w historii opery arię „Ah! Mes amis ... Pour mon ame”.

„Wspaniałe wykonanie arii pana Camareny, w połączeniu z mocnymi, czystymi, śpiewanymi bez wysiłku wysokimi C, było tak ekscytujące, że publiczność wybuchła ekstatyczną owacją. Po wymianie spojrzeń z dyrygentem, Enrique Mazzolą, pan Camarena zaśpiewał to na bis: 18 wysokich C za cenę dziewięciu” – pisał „New York Times”.

Pośród solistów znajdą się także Stephanie Blythe jako markiza de Berkenfield oraz Maurizio Muraro (Sulpicjusz). Dodatkowym atutem inscenizacji jest występ Kathleen Turner w nieśpiewanej roli księżnej de Crakentorp.

Orkiestrę Metropolitan Opera prowadzi Mazzola. Włoski dyrygent debiutował na tej scenie w roku 2016 w „Napoju miłosnym” Donizettiego. Znany jest także z występów w teatrach operowych i salach koncertowych m.in. w Berlinie, Chicago, Florencji, Londynie, Paryżu i Wiedniu.

Według libretta akcja „Córki pułku” rozgrywa się Tyrolu w roku 1815. Autorom zarzucało się brak konsekwencji w usytuowaniu jej w czasie. Met umieściło akcję w trakcie I wojny światowej.

Nowojorska opera po raz pierwszy zaprezentowała „Córkę pułku” w roku 1902. Twórcy programu przypominają, że stało się to „wizytówką dla cudownie wszechstronnej Marcelli Sembrich”. Sopran Marcelina Sembrich–Kochańska, światowej sławy śpiewaczka, była pierwszą polską diwą w Met.

Jak powiadomił PAP dyrektor nażywowkinach.pl Bartłomiej Majchrzak bezpośrednia transmisja z Metropolitan Opera rozpoczyna się w sobotę o godz. 19. Będzie ją można zobaczyć w 30 polskich miastach, w 35 kinach. Transmisja „Córki pułku” w roku 2008 była dostępna tylko w Filharmonii Łódzkiej.

„Córka pułku” Gaetana Donizettiego | transmisja live: sobota, 2 marca 2019, godz. 18:55 [CET] | Prowadzenie podczas transmisji: Nadine Sierra

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 10 minut (w tym 1 przerwa).
Przedstawienie w języku oryginału (francuskim) z polskimi napisami.

Transmisje z The Metropolitan Opera - lista miejsc

Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisje z The Metropolitan Opera:

1. Białystok Opera i Filharmonia Podlaska
2. Bydgoszcz Multikino
3. Czechowice-Dziedzice kino Świt
4. Częstochowa kino Iluzja
5. Dąbrowa Tarnowska kino Sokół
6. Elbląg kino Światowid
7. Ełk Ełckie Centrum Kultury
8. Gdańsk Multikino
9. Gliwice kino Amok
10. Grodzisk Mazowiecki Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki
11. Katowice kino Kosmos
12. Konin kino Centrum
13. Kraków kino Kijów.Centrum
14. Lublin (1) Teatr Stary
15. Lublin (2) Multikino
16. Łódź Filharmonia Łódzka
17. Nowa Sól kino Europa
18. Olsztyn Multikino
19. Poznań (1) Centrum Kultury „Zamek”
20. Poznań (2) Multikino Malta
21. Przemyśl kino Centrum
22. Rybnik Teatr Ziemi Rybnickiej
23. Rzeszów kino Zorza
24. Stargard Stargardzkie Centrum Kultury
25. Szczecin Multikino
26. Szczecinek kino Wolność
27. Sztum Sztumskie Centrum Kultury
28. Wadowice kino Centrum
29. Warszawa (1) Teatr Studio
30. Warszawa (2) kino Praha
31. Warszawa (3) Multikino Złote Tarasy
32. Warszawa (4) Multikino Ursynów
33. Włocławek Multikino
34. Wrocław kino Nowe Horyzonty
35. Zabrze Multikino