Od środy internauci na Google Arts&Culture mogą zwiedzić Sejm, w tym salę plenarną, gabinet marszałka i ogrody sejmowe oraz obejrzeć zbiory dot. polskiego parlamentaryzmu. To nowa forma upowszechniania wiedzy o Izbie Niższej, a jest się czym chwalić - podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Od środy wybrane wnętrza Sejmu oraz jego zbiory są dostępne dla internautów z całego świata. Marszałek Sejmu podczas oficjalnej prezentacji internetowej kolekcji na platformie Google Arts&Culture podkreślił, że jest to nowa forma upowszechniania wiedzy o izbie niższej.

"Jest się czym chwalić: od XV wieku wielkie, niezwykłe dzieje Sejmu I Rzeczpospolitej, potem II Rzeczpospolitej, w czasach rozbiorów Królestwa Polskiego i innych Sejmów, po II wojnie światowej, kolejne etapy po 1989 r." - mówił Kuchciński.

Jak podkreślił, dzieła i pomieszczenia sejmowe są oglądane przez niewiele osób, które przebywają w parlamencie. "Wprowadzamy nowy etap, upowszechniamy to na cały świat i włączamy się do bardzo elitarnego klubu instytucji - muzeów, galerii, instytucji kultury - które już korzystają z internetowych stron Google'a" - wskazał marszałek Sejmu.

"Bardzo cieszę się, że możemy współpracować z Google i wprowadzamy w ten sposób element nowoczesności do naszej Sejmu" - powiedział Kuchciński.

Dyrektor Google Polska, odpowiedzialny również za rozwój w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Artur Waliszewski dziękował marszałkowi Sejmu za możliwość współpracowania przy tym projekcie. "To jest dla nas bardzo duży projekt, który wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości" - powiedział Waliszewski. Zachęcał, aby korzystać z Google Arts&Culture.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka podkreślił, że tylko sześć parlamentów na świecie udostępnia kolekcje i prezentuje wnętrza swoich budynków na Google Arts&Culture.

W 2018 r. Kancelaria Sejmu podjęła współpracę z platformą Google Arts&Culture, na której swoje dzieła udostępnia ponad 1,5 tys. instytucji z 70 krajów. Efektem tej kooperacji jest stworzenie wirtualnego spaceru po Sejmie oraz internetowej wystawy prezentującej niemal 100 obiektów związanych z bogatą historią polskiego parlamentaryzmu.

Wystawa obejmuje cztery ekspozycje dotyczące I Rzeczypospolitej, Marszałków II RP, obiektów muzealnych obrazujących historię sejmów od XV w. do powojnia oraz galerię prezentującą bogaty zbiór obrazów polskiego pejzażysty Józefa Rapackiego.

Dodatkowo w ramach wirtualnego spaceru (Street View), użytkownicy platformy będą mogli zwiedzić sejmowe korytarze. Dzięki nowoczesnej technologii wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić też niedostępne na co dzień miejsca w gmachu przy ul. Wiejskiej, takie jak m.in. sala plenarna, gabinet Marszałka Sejmu oraz ogrody sejmowe.

Wszystkie obiekty na platformie prezentowane są zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Google Arts&Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 1,5 tys. muzeów z całego świata. Zespół Google Arts&Culture pracuje nad technologiami, które pomagają zachować dzieła kultury i dzielić się nimi z ludźmi na całym świecie oraz umożliwiają kuratorom muzeów tworzenie atrakcyjnych wystaw online i offline. Dzięki temu internauci mają okazję odkrywać sztukę, historię oraz cuda świata. To platforma, na której można dowiedzieć się, co dzieje się za kulisami, w świetle reflektorów i na ulicy.

Aplikacja jest bezpłatna i dostępna w intrenecie, na iOS i Androidzie.