Ponad 150 filmów zaprezentowanych zostanie w trakcie 36 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 2 października w Poznaniu.

Ale Kino! to największy w kraju festiwal filmów dla młodych widzów i jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. Jego celem jest prezentacja i promocja wartościowych filmów dla dzieci i młodzieży.

Do konkursu filmów dla dzieci i młodzieży wpłynęło przeszło 3,5 tys. zgłoszeń z całego świata. Najlepszym obrazom międzynarodowe jury profesjonalne przyzna Złote Koziołki. Jury młodych przyzna nagrody Marcina, zaś jury dziecięce – nagrody Marcinka.

Jak poinformowała w imieniu organizatorów imprezy Ewa Obrębowska w tym roku na ponad 100 festiwalowych seansach pojawić się może nawet ponad 20 tys. widzów. Oprócz filmów konkursowych widzowie obejrzą też produkcje prezentowane w ramach sekcji specjalnych – m.in. filmy "dla najnajmłodszego widza", kino piłkarskie czy produkcje dla całych rodzin.

"Filmy które pokazujemy opowiadają o szczególnych super-bohaterach – dzieciach, które w różnych częściach świata i w bardzo różnych okolicznościach próbują sobie poradzić z dojrzewaniem, rodziną, szkołą, historią, polityką, wojną, nałogami, przestępczością. Doświadczają smutku, porażki, żalu, zmęczenia, ale też radości, miłości, serdeczności, satysfakcji – całej bogatej gamy emocji. Nie używają do tego specjalnych magicznych zaklęć, tylko wyobraźni, odwagi, wrażliwości, ciekawości, ufności – tego, w co wyposażony jest każdy z nas” – powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.

W ramach festiwalu odbędą się też liczne wydarzenia towarzyszące: w tym warsztaty dla młodych twórców oraz przeznaczone dla profesjonalistów z branży oraz pedagogów z pasją Forum Nauczycieli i Filmowców.

Jak podała Ewa Obrębowska, podczas gali otwarcia pt. "Sto lat. Wspólna radość" publiczność obejrzy filmy z krajów, które – podobnie jak Polska – odzyskały niepodległość sto lat temu. Będą to produkcje m.in. z Czech, Słowacji, Estonii i Armenii.

Seanse odbywać się będą w Multikinie 51, Kinie Pałacowym i na Scenie Wspólnej w Poznaniu. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka. Festiwal potrwa do 9 grudnia.