Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości wszystkie wystawy czasowe oraz galerie stałe Muzeum Narodowego w Krakowie w sobotę i niedzielę będą dostępne za darmo.

"100-lecie odzyskania niepodległości to wyjątkowa data, więcej w naszych biografiach się nie zdarzy. Uważamy, że skoro jesteśmy Muzeum Narodowym - instytucją utrzymywana w całości z pieniędzy publicznych - to darmowy wstęp na nasze wystawy czasowe i do galerii stałych będzie najpiękniejszą formą obchodzenia Święta Niepodległości" - mówił wicedyrektor MNK Łukasz Gaweł.

W gmachu głównym będzie można zobaczyć m.in. cieszącą się ogromną popularnością wystawę "Wyspiański" oraz otwartą tydzień temu ekspozycję "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego", która poprzez dzieła sztuki mówi o wolności i niepodległości. Wśród 750 obiektów można zobaczyć m.in. "Śmierć wygnanki" Jacka Malczewskiego, obraz Leona Wyczółkowskiego "Rycerz wśród kwiatów", chorągiew konfederatów barskich, najstarszy polski mundur wojskowy – konfederata barskiego i kurtkę marszałka Józefa Piłsudskiego.

W sobotę muzeum zaprasza na zajęcia dla rodzin z dziećmi "Niepodległa, czyli jaka?" oraz na premierę spektaklu przygotowanego przez Teatr Jednej Miny "123". I w sobotę, i w niedzielę po wystawie "Niepodległość" oprowadzać będą jej kuratorzy.

Reklama