Brzmienia rockowe, heavymetalowe, symfoniczne, jazzowe i popowe. Listopadowy kalendarz muzycznych wydarzeń zaspokoi bardzo różne gusta. Wśród kilkudziesięciu koncertów warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka wyjątkowych.

Diamond Head

Koncertowy listopad ruszy w krakowskim Kwadracie, gdzie wystąpi brytyjska grupa Diamond Head wykonująca heavy metal. Zespół ze Stourbridge w swojej ponad 40-letniej historii wydał już siedem albumów - ostatni dwa lata temu. W Polsce zagrają we wspomnianym już krakowskim Kwadracie (2.11.), a także w stołecznej Hydrozagadce (3.11.) oraz w poznańskim Klubie u Bazyla.

Lykke Li

W całkiem odmienne rejony brzmieniowe zabierze słuchaczy szwedzka artystka młodego pokolenia występująca jako Lykke Li. Fanów takich gatunków jak indie rock, rock alternatywny czy pop rock na pewno na tym występie nie powinno zabraknąć. Poprzednie trzy albumy artystki docierały na szczyty szwedzkich list przebojów. W tym roku Li promuje swoją najnowszą płytę „So Sad So Sexy". Koncert 9 listopada na warszawskim Torwarze.

Morgan James

Amerykanka znana jest ze świetnych umiejętności wokalnych. W swoich utworach porusza się w granicach soulu, R&B i jazzu z domieszką popu. Artystka ma już na swoim koncie dwa albumy studyjne: „Hunter" (2014) oraz wydany w zeszłym roku „Reckless Abandon". Niezwykły głos Morgan będzie można usłyszeć już 13 listopada w Klubie Stodoła w Warszawie.

Antimatter

Brytyjska formacja z Liverpoolu balansuje między gotykiem a trip hopem. W tym roku zespół wydał swoją już siódmą płytę studyjną „Black Market Enlightenment”, którą fani nad Wisłą usłyszą jako jedni z pierwszych. W Polsce zespół zagra w aż pięciu miastach:

  • 13 listopada – Gdańsk, Protokultura
  • 14 listopada – Poznań, U Bazyla
  • 16 listopada – Wrocław, Liverpool
  • 17 listopada – Warszawa, Hydrozagadka
  • 18 listopada – Kraków, Zaścianek

Nightwish

Metal symfoniczny, power metal, gotyk i heavy metal to specjalności gatunkowe fińskiej grupy Nightwish, która słynie z połączeń gitarowych riffów, chórów i orkiestr symfonicznych (czasem dołącza nawet instrumentarium folkowe). Koncert, który odbędzie się 17 listopada w krakowskiej Tauron Arenie, jest częścią światowej trasy koncertowej zespołu.

Sting i Shaggy

Sting i Shaggy początkowo połączyli siły, aby nagrać nowy utwór „Don't Make Me Wait" (który zadebiutował na 1 miejscu na liście cyfrowych utworów reggae na liście Billboard), jako hołd dla dźwięków pochodzących z Karaibów, które miały duży wpływ na nich obu. Przygoda ta zakończyła się nagraniem całego albumu pełnego radosnej i podnoszącej na duchu, melodyjnej muzyki. Z tytułem nawiązującym na telefoniczne numery kierunkowe (44 dla Wielkiej Brytanii, miejsce urodzenia Stinga i 876 dla Jamajki, ojczyzna Shaggy'ego), 44/876 oddaje głęboko zakorzenioną miłość duetu do Jamajki: z jednej strony miejsce urodzenia Shaggy'ego, z drugiej miejsce gdzie Sting napisał taki klasyk jako “Every Breath You Take”.

Duet Sting i Shaggy zagra dwa koncerty w Polsce. 17 listopada będziemy ich gościć w łódzkiej Atlas Arenie, a 19 listopada zagrają w ERGO Arenie w Gdańsku. Bilety dostępne na eBilet.pl >>

Sólstafir

Pochodzący z Islandii zespół jest znany z brzmień utrzymanych w stylistyce rocka alternatywnego i post-rocka. W zeszłym roku ukazał się ich już szósty album studyjny „Berdreyminn". W Polsce zagrają dwa koncerty: 20 listopada wystąpią w gdańskim klubie B90, a nazajutrz w warszawskiej Progresji.

Gregorian

Utwory grupy utrzymane są w spokojnym i nieco popowym klimacie (choć mają też na swoim koncie także rockowe wykonania). Pochodzący z Niemiec chór posłuchać będzie można w Polsce aż czterokrotnie:

  • 26 listopada w Warszawie (Teatr Roma)
  • 27 listopada w Poznaniu (Arena)
  • 28 listopada w Krakowie (ICE Kraków)
  • 29 listopada w Zabrzu (DMiT)