Koncerty, spektakl i konkurs - znalazły się w programie festiwalu poświęconego twórczości Marka Grechuty, który potrwa od 30 września do 7 października w Krakowie. 9 października przypada 12. rocznica śmierci artysty.

Jak przypomniał Jakub Baran, prezes Fundacji „Korowód” im. Marka Grechuty, która organizuje wydarzenie, odbywa się ono od 11 lat, aby uczcić rocznicę odejścia Marka Grechuty.

„W tym roku w programie znalazły się różnorodne propozycje, które odzwierciedlają bogactwo talentów Marka Grechuty. Patron festiwalu był piosenkarzem, poetą, kompozytorem, muzykiem, malarzem, aktorem, z zawodu zaś architektem” - powiedział PAP Baran.

Tegoroczny Festiwal potrwa przez tydzień, od 30 września do 7 października. Rozpocznie się w niedzielę 30 września galą w Centrum Kongresowym ICE Kraków, podczas której wystąpią m.in. Dorota Miśkiewicz, Olga Szomańska, Magda Steczkowska, Matylda Damięcka, Ramona Rey oraz Krakowianki z zespołu Krakowiacy. Narratorem będzie Piotr Fronczewski.

Na poniedziałek 1 października zaplanowano otwarcie wystawy cyklu 10 obrazów inspirowanych piosenkami Marka Grechuty, stworzonych przez czeskiego artystę Milana Fiala z Ostrawy. Ozdobią one ściany Piwnicy pod Baranami.

W środę 2 października rozegrany zostanie konkurs wiedzy o życiu i twórczości krakowskiego artysty. Jego finał odbędzie się dwa dni później w Centrum Kultury Podgórza. W czwartek 2 października w legendarnej Piwnicy pod Baranami wystąpi z koncertem Tomasz Steńczyk z zespołem, zwycięzca konkursu na interpretację piosenki Grechuty z 2010 roku.

W sobotę 6 października zaplanowano spektakl komediowy "Pan i sługa” w wykonaniu Trupy Komedianty, nawiązujący do tego, że Marek Grechuta zaczynał swoją karierę sceniczną, jako członek Kabaretu Anawa.

Festiwal zakończy się w niedzielę 7 października korowodem wokół Rynku Głównego. Poprowadzi go orkiestra reprezentacyjna AGH, która zagra niecodzienne aranżacje utworów patrona festiwalu. W barwnym pochodzie przejdą m.in. krakowscy ułani, rycerstwo oraz artyści Piwnicy pod Baranami.

Marek Grechuta - piosenkarz, kompozytor, poeta i malarz, twórca i wykonawca wielu przebojów - zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie w wieku 61 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.(PAP)

autor: Rafał Grzyb