Jak przypomniał Jakub Baran, prezes Fundacji „Korowód” im. Marka Grechuty, która organizuje wydarzenie, odbywa się ono od 11 lat, aby uczcić rocznicę odejścia Marka Grechuty.

„W tym roku w programie znalazły się różnorodne propozycje, które odzwierciedlają bogactwo talentów Marka Grechuty. Patron festiwalu był piosenkarzem, poetą, kompozytorem, muzykiem, malarzem, aktorem, z zawodu zaś architektem” - powiedział PAP Baran.

Tegoroczny Festiwal potrwa przez tydzień, od 30 września do 7 października. Rozpocznie się w niedzielę 30 września galą w Centrum Kongresowym ICE Kraków, podczas której wystąpią m.in. Dorota Miśkiewicz, Olga Szomańska, Magda Steczkowska, Matylda Damięcka, Ramona Rey oraz Krakowianki z zespołu Krakowiacy. Narratorem będzie Piotr Fronczewski.

Na poniedziałek 1 października zaplanowano otwarcie wystawy cyklu 10 obrazów inspirowanych piosenkami Marka Grechuty, stworzonych przez czeskiego artystę Milana Fiala z Ostrawy. Ozdobią one ściany Piwnicy pod Baranami.

W środę 2 października rozegrany zostanie konkurs wiedzy o życiu i twórczości krakowskiego artysty. Jego finał odbędzie się dwa dni później w Centrum Kultury Podgórza. W czwartek 2 października w legendarnej Piwnicy pod Baranami wystąpi z koncertem Tomasz Steńczyk z zespołem, zwycięzca konkursu na interpretację piosenki Grechuty z 2010 roku.

W sobotę 6 października zaplanowano spektakl komediowy "Pan i sługa” w wykonaniu Trupy Komedianty, nawiązujący do tego, że Marek Grechuta zaczynał swoją karierę sceniczną, jako członek Kabaretu Anawa.

Festiwal zakończy się w niedzielę 7 października korowodem wokół Rynku Głównego. Poprowadzi go orkiestra reprezentacyjna AGH, która zagra niecodzienne aranżacje utworów patrona festiwalu. W barwnym pochodzie przejdą m.in. krakowscy ułani, rycerstwo oraz artyści Piwnicy pod Baranami.

Marek Grechuta - piosenkarz, kompozytor, poeta i malarz, twórca i wykonawca wielu przebojów - zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie w wieku 61 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.(PAP)

autor: Rafał Grzyb