Film "Młodość Astrid" w reż. Pernille Fischer Christensen otrzymał przyznaną przez publiczność główną nagrodę Transatlantyk Festival - Distribution Award. Werdykt ogłoszono na gali finałowej ósmej edycji filmowego i muzycznego festiwalu, który w piątek zakończył się w Łodzi.

Joanna Kulig Transatlantyk 2018 / Agencja Gazeta / Fot. Marcin Stepien Agencja Gazeta

Nagroda ma pomóc wprowadzić zwycięski film do dystrybucji kinowej.

Obraz opowiada o młodości pisarki Astrid Lindgren. Pisarka wspomina, jak zaczęła pracować w lokalnej gazecie, a przy okazji uwikłała się w romans z wiele od niej starszym przełożonym. "Młodość Astrid" to nie tylko biografia popularnej pisarki, to także „opowieść o losie niezależnej kobiety, która chce żyć na własnych warunkach i mieć możliwość rozwijania swojego niebywałego talentu literackiego".

Publiczność piątkowej gali poznała także laureatów kolejnych konkursów.

Po raz pierwszy wręczona została nagroda dla najbardziej innowacyjnego doświadczenia VR - Transatlantyk SpaceTime VR Award. Otrzymała ją Shehani Fernando za doświadczenie Limbo. Zdaniem jury "autorka w sposób bezprecedensowy używa przestrzeni, ruchu, inscenizacji i obecności wykorzystując potencjał jaki dają one w wirtualnej rzeczywistości, tworzy spójne, poruszające emocjonalnie i angażujące intelektualnie dzieło, które będzie punktem odniesienia dla innych twórców w najbliższych latach".

Swój laur przyznało jury Młodych Krytyków Kamera Akcja. Uznali oni film "Sofia" w reż. Meryem Benm'Barek-Aloisi za najlepszy debiut w sekcji "Nowe kino". Obraz został nagrodzony m.in. "za nieoczywistą opowieść, będącą krytyką patriarchalnego reżimu i różnic klasowych panujących w świecie radykalnych islamskich paradygmatów".

Po raz trzeci odbył się Konkurs Polskich Krótkich Metraży. Pierwszą nagrodę zdobył film "Wolta" w reż. Moniki Koteckiej oraz Karoliny Poryzały. "Wolta" portretuje zmagania młodych dziewczyn przygotowujących się do zawodów jeździeckich, a jednocześnie jest "subtelną i przenikliwą opowieścią o inicjacji młodych kobiet oraz o wspólnocie ludzi i zwierząt".

Jak co roku, w programie festiwalu znalazł się konkurs dla młodych kompozytorów "Transatlantyk Instant Composition Contest" - jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymagający od uczestników szybkości w podejmowaniu artystycznych decyzji i zdolności do improwizacji. Młodzi twórcy mają za zadanie obejrzeć wybrany dla nich fragment filmu, po czym na oczach jury i publiczności komponują do niego muzykę. Pierwsze miejsce zajęła Dominika Czajkowska.

Transatlantyk Best Polish Young Composer 2018 odebrał Radzimir Jimek Dębski za muzykę do filmów "Sztuka Kochania" i "Atak Paniki", nagrodę za najlepszą muzykę 2018 - Golden Ark for the Best Music of the Year 2018 trafiła do kompozytora muzyki do filmu "Czas mroku" - Dario Marianelliego.

Podczas finałowej gali Transatlantyk Festival Janina Ochojska odebrała nagrodę Transatlantyk Glocal Hero Award, przyznawaną "wyjątkowym ludziom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata".

Mówiąc o nagrodzie twórca i dyrektor Festiwalu Jan A.P. Kaczmarek podkreślił m.in., że tym wyróżnieniem "honorujemy współczesnych bohaterów, którzy przekraczają granice swojej profesji, a także stereotypów kulturowych, środowiskowych i wielu innych, wyznaczają kierunek i dają nadzieję na lepszy świat".

Transatlantyk Golden Ark for Best Actress – otrzymała aktorka Joanna Kulig, znana z roli Zuli w "Zimnej Wojnie" Pawła Pawlikowskiego. Golden Ark Independent Spirit Award dostała jedna z najbardziej uznanych kompozytorek i autorek piosenek Diane Warren, a nagroda Transatlantyk High Note 2018 trafiła w ręce Annette Insdorf – wybitnej krytyk filmowej profesor i dziekana wydziału filmowego Columbia University.

Podczas Transatlantyk Festival została uhonorowana prestiżową nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI scenarzystka, reżyserka filmów krótkich, dokumentów i obrazów fabularnych Sally Potter.

Transatlantyk Festival to impreza poświęcona muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej. W repertuarze znalazło się niemal 200 filmów, w tym premiery obrazów nagradzanych na światowych festiwalach. Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się pod hasłem "Niepodległość dziś".