10 koncertów tworzy program rozpoczynającego się w środę w Gdańsku festiwalu muzyki dawnej Actus Humanus, jednej z najważniejszych tego rodzaju imprez w Europie. To druga edycja festiwalu pod nazwą Resurrectio odbywająca się w okresie świąt Wielkanocnych.

Jak poinformował Piotr Matwiejczuk, rzecznik prasowy Actus Humanus, na festiwalu w ciągu pięciu dni Wielkiego Tygodnia (do 1 kwietnia) będzie można "podziwiać światową czołówkę wykonawców muzyki dawnej oraz najciekawszych artystów polskich, przede wszystkim najmłodszego pokolenia".

W Gdańsku wystąpi charyzmatyczny, angielski dyrygent Paul McCreesh, jeden z najważniejszych twórców ruchu wykonawstwa historycznego, który wraz z solistami oraz swoim słynnym zespołem wokalno-instrumentalnym Gabrieli Consort&Players wykona "Mszę h-moll" Johanna Sebastiana Bacha.

Repertuar maryjny, w tym dzieła Ferrandiniego, Bacha, Handla, Vivaldiego i Locatellego, zaprezentuje włoska śpiewaczka (kontralt) Sonia Prina i Akademie fur Alte Musik Berlin z Niemiec.

Kolejni artyści gdańskiego festiwalu to Marcel Peres i jego Ensemble Organum. Artyści z Francji przedstawią śpiewy liturgiczne późnego antyku i wczesnego średniowiecza, pochodzące z manuskryptu benewentyńskiego.

Z trzema dziełami liturgicznymi Alessandra Scarlattiego wystąpi grupa wokalna Odhecaton pod kierunkiem Paola Da Cola. W programie koncertu włoskich artystów będzie "Missa defunctorum" - utwór ten będzie wykonany w Polsce po raz pierwszy.

Jedną z gwiazd Actus Humanus Resurrectio będzie też włoski klawesynista i organista Ottavia Dantone i jego zespół Accademia Bizantina.

Festiwal Actus Humanus to także występy polskich artystów specjalizujących się w muzyce dawnej. "Ich recitale przypominają, że ruch wykonawstwa historycznego ma się w Polsce świetnie, a jego rodzimi przedstawiciele dorównują kunsztem gwiazdom z innych krajów. Tym razem artyści przedstawią gdańskiej publiczności zarówno dobrze znane dzieła XVIII wieku, jak i kilka ciekawostek repertuarowych" - dodał Matwiejczuk.

Słuchaczom muzyki sprzed wieków zaprezentują się: wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, skrzypek Stefan Plewniak, krakowski zespół wokalny Octava Ensemble pod kierunkiem Zygmunta Magiery, carillonistka Małgorzata Fiebig, skrzypaczka Katarzyna Anna Olszewska, altowiolista Dymitr Olszewski oraz muzycy orkiestrowi współpracujący z takimi zespołami jak Arte dei Suonatori czy Capella Cracoviensis.

Koncerty wiosennej części Actus Humanus odbywać się będą w Centrum św. Jana (gotycki kościół św. Jana), XVI-wiecznym kościele św. Bartłomieja oraz dwóch zabytkowych Ratuszach - Głównomiejskim i Starego Miasta.

Festiwal Actus Humanus został zainaugurowany w 2011 r. w okresie Bożego Narodzenia, od ub. roku gdańska impreza dla miłośników muzyki dawnej ma także edycję wiosenną.