Gwiazdy sceny, ekranu i światowego jazzu. Ambasadorki Legalnej Kultury Danuta Stenka i Anna Dereszowska oraz Katarzyna Warnke i pianista Darius Brubeck wystąpią 3 marca 2018 roku w Filharmonii Szczecińskiej podczas Gali Legalnej Kultury na Festiwalu Szczecin Jazz.
Media

Koncert Davida Brubecka w 1958 roku w Szczecinie był pierwszym występem amerykańskiego jazzmana w krajach „demokracji ludowej” i początkiem kulturalnej misji, która miała pomóc skruszyć Mur Berliński. Amerykanie wierzyli, że koncerty popularnej muzyki w krajach za żelazną kurtyną pomogą przekonać publiczność do wartości i stylu życia zachodniego świata. I rzeczywiście nie pomylili się, amerykańska kultura w ogromnym stopniu przyczyniła się do upadku komunizmu.

Działania Legalnej Kultury również opierają się na wierze w kulturę. Fundacja przekonuje, że kultura jest wspólnotą twórców i odbiorców, do której funkcjonowania konieczny jest wzajemny szacunek. Nie straszy użytkowników Internetu konsekwencjami karnymi za korzystanie z pirackich źródeł, ale pokazujemy, że z kultury można korzystać w sposób uczciwy, zgodny z prawem i wolą twórców.

Gala Legalnej Kultury i koncert upamiętniający szczeciński występ Dave'a Brubecka to wspólne potwierdzenie wiary w kulturę, jako narzędzie zmiany świata na lepsze poprzez dotarcie do serc i umysłów. W czasie tego koncertu wystąpią Danuta Stenka, Anna Dereszowska i Katarzyna Warnke. Ambasadorki Legalnej Kultury usłyszymy między innymi w aranżacjach takich przebojów jak „Jej portret”, czy też „Sing, sing”. Darius Brubeck (syn Dave'a Brubecka) zagra wraz ze swoim kwartetem. Z pewnością usłyszymy wielki przebój ojca „Take five”.

Szczecin Jazz to międzynarodowy festiwal muzyczny i wydarzenia promujące jazz. Tegoroczny program łączy tradycję i najnowsze trendy. Wystąpią między innymi: król swingu z Kansas City, saksofonista Bobby Watson; saksofonista Vincent Herring; zdobywcy Grammy raper Pharoahe Monch i flirtujący z hip-hopem trębacz Keyon Harrold; Dorota Miśkiewicz oraz gwiazda pop-jazzu, kanadyjski wokalista Gino Vannelli. Nie zabraknie koncertów artystów młodego pokolenia. Szczecin Jazz to również akcje społeczne "Jazz comes to you", które dowodzą że przy muzyce jazzowej można się świetnie bawić. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest muzyk i producent Sylwester Ostrowski. Szczecin Jazz trwa od 26 lutego do 9 kwietnia 2018 roku.

Więcej na www.szczecinjazz.eu.