Cykl artykułów historycznych oraz publikacja Księgi Stulecia Niepodległości - to niektóre z założeń projektu "Nieskończenie Niepodległa". Program Ośrodka KARTA, którego celem jest stworzenie pola do debaty na temat kondycji polskiej niepodległości wystartuje 5 stycznia.

"Dla niepodległości Polski istotny jest cały rok 1918, a nie tylko listopad i grudzień. Wystąpienie prezydenta Wilsona z 8 stycznia było aktem zasadniczym, lecz późniejsze wydarzenia rozstrzygnęły o tym w jaki sposób niepodległość wróciła. Rozpoczęcie obchodów tej rocznicy już teraz jest zupełnie naturalne" - powiedział w środę prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza.

Celem programu jest ogólnopolska debata o kondycji polskiej niepodległości, społeczeństwa i demokracji na przestrzeni ostatnich dziesięciu dekad.

"To nie powinna być rocznica honorująca moment sprzed stu laty, lecz całe stulecie i to, co my Polacy zrobiliśmy ze swoją niepodległością. Inicjatywa ma na celu oddanie głosu historii, nie będąc komentarzem współczesnym. Może być także metodą wyjścia poza podziały, jakie mają miejsce w Polsce" - mówił Gluza.

Jak dodał, bez analizy "procesu tracenia niepodległości i potwornej katastrofy 1939 r. nie będziemy w stanie zorientować się, co czeka nas za 50 lat".

Według Gluzy, Polsce potrzebna jest "prawdziwa debata". Jak dodał, jednym z elementów, który to umożliwi, będzie opublikowanie 52 artykułów w dzienniku "Rzeczpospolita", które będą interpretować stulecie niepodległości. Pierwszy z nich ukaże się 5 stycznia, a następnie w każdym piątkowym wydaniu gazety. Jednocześnie Telewizja Polsat News, Radio ZET i Histmag.org zadeklarowały realizację własnych cykli związanych z tematem. "Budując taką strukturę możemy wszystkie najważniejsze kwestie omówić. (...) Nie występujemy z żadną wyrazistą tezą - oddajemy głos historii" - wyjaśnił dyrektor ośrodka KARTA.

Program "Nieskończenie Niepodległa" będzie firmował znak nieskończoności zaprojektowany przez grafika Andrzeja Pągowskiego. "Słowo +nieskończoność+ pojawiło się podświadomie, bo - myślę, że jak większość z nas - boję się czy ta niepodległość kiedyś się nie skończy" - mówił Pągowski.

Na wrzesień zaplanowano wydanie Księgi Stulecia Niepodległości - dwutomowej ilustrowanej publikacji przedstawiającej 60 wydarzeń związanych z niepodległością. "Wybraliśmy 60 najważniejszych momentów w stuleciu 1918-2018. Nie będzie to prosta opowieść o stu latach historii Polski. Chcemy mówić o historii w ścisłym kontekście niepodległości i jej kondycją na przestrzeni dziesięciu dekad" - powiedziała współautorka książki Marta Markowska.

Ośrodek KARTA jest niezależną organizacji pożytku publicznego, zajmującą się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku.