O śmierci pisarza poinformował w czwartek AP jego wydawca Alfred A. Knopf, który nie podał przyczyn zgonu.

William Howard Gass (ur. 30 lipca 1924 r. w Fargo, w Dakocie Północnej) był amerykańskim prozaikiem, krytykiem literackim i eseistą. Dorastał w Ohio i przez wiele lat pracował jako profesor filozofii na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Oprócz beletrystyki tworzył także literaturę faktu. Jego twórczość prozatorska charakteryzowała się licznymi innowacjami stylistycznymi. Gass przeciwstawiał się traktowaniu literatury jako źródła prawdy i wiedzy o świecie. Największe sukcesy literackie odnosił w latach 60. i 70. XX w.

Ukończył studia w 1975 r. w Cornell University. W 1969 r. otrzymał stypendium Fundacji Guggenheima w dziedzinie sztuk pięknych.

Był autorem m.in. powieści "Omensetter's Luck" (1966), opowiadania eseistycznego "Willie Masters' Lonesome Wife" (1971), tomu opowiadań "In the Heart of the Heart of the Country" (1968). Wydał także kilka tomów esejów o literaturze, filozofii i filologii (m.in. "On Being Blue: A Philosophical Inquiry", 1975).

W 1996 r. przyznano mu American Book Awards za "The Tunnel". W 1997 r. otrzymał Lannan Lifetime Achievement Award, a w 2007 r. Nagrodę Literacką St. Louis. W 2000 r. otrzymał prestiżową PEN/Nabokov Award – nagrodę Amerykańskiego PEN Clubu w dziedzinie nowelistyki, a w 2003 r. przyznano mu PEN/Diamonstein-Spielvogel Award za twórczość eseistyczną.