Organizatorzy 8. American Film Festival ujawniają pierwsze szczegóły programu tegorocznego festiwalu. Znalazły się w nim głośne premiery najważniejszych festiwali oraz retrospektywa jednego z najbardziej niepokornych amerykańskich reżyserów – Samuela Fullera.

Pierwszym z tytułów jest znakomicie przyjęty podczas festiwalu w Cannes Good Time (2017) Bena i Josha Safdiech z Robertem Pattisonem, podążającym za przykładem Kristen Stewart w arthouse’owe kroki. To brutalna opowieść o destrukcyjnej braterskiej miłości rozgrywającą się w nowojorskim przestępczym półświatku. Film znalazł się konkursie głównym canneńskiego festiwalu, gdzie zachwycili się nim krytycy, a rola Pattisona z miejsca została nazwana najlepszą w jego dorobku. Widzowie 8. AFF jako pierwsi w Polsce będą mogli to zweryfikować.

Równie ciekawie zapowiada się polska premiera Nigdy cię tu nie było / You Were Never Really Here (2017) Lynne Ramsay. To mroczny thriller opowiadający o ex-agencie FBI, który w prywatnej wendecie poszukuje odkupienia za grzechy z przeszłości. Tym razem brytyjska reżyserka pamiętnego Musimy porozmawiać o Kevinie obsadziła w głównej roli wybitnego Joaquina Phoenixa. Efekt ich współpracy zachwycił canneńskich jurorów pod przewodnictwem Pedro Almodóvara. Obraz dostał nagrodę za najlepszy scenariusz, a Joaquin Phoenix został uznany za najlepszego aktora festiwalu, tym samym wywołując wypieki na twarzy u wszelkiej maści oscarowych spekulantów.

Ukoronowaniem tegorocznego AFF będzie retrospektywa Samuela Fullera – twórcy takich klasyków filmu noir jak Shock Corridor (1963) i The Naked Kiss (1964). Ten znany z szorstkiego obycia bezkompromisowy artysta wciąż pozostaje mistrzem wielu współczesnych magów kina, w tym Martina Scorsese, Quentina Tarantino czy Jima Jarmuscha. W ramach jego retrospektywy pokażemy siedem filmów, w tym poświecony artyście dokument A Fuller Life (2013), którego autorką jest córka reżysera – Samantha Fuller.

Ogłoszenie programu festiwalu w środę 11.10.2017 o godz. 12:00 na americanfilmfestival.pl

Internetowa sprzedaż karnetów od 12.09.2017 od godz. 12:00.