16 września w Warszawie, Poznaniu i Krakowie odbędzie się trzecia edycja Nocy Świątyń - wieloreligijnego i wielokulturowego wydarzenia przywołującego kilkusetletnią tradycję tolerancji religijnej naszego kraju. Tego wieczora drzwi świątyń różnych wyznań i wspólnot religijnych otworzą się przed wszystkimi zwiedzającymi - Polak-katolik spotka się z Polakiem-muzułmaninem, a Polak-protestant z Polakiem-bahaitą - do takich spotkań ponad “granicami” zapraszamy wszystkich uczestników tej Nocy.

Obserwując rosnącą ostatnimi czasy w naszym społeczeństwie nietolerancję i nienawiść w stosunku do ,,innego” (o odmiennym kolorze skóry, pochodzeniu czy wyznawanej religii), zmuszeni jesteśmy często do refleksji nad ,,granicami” naszej narodowej wspólnoty. Słysząc wciąż w mediach o zbiorowej odpowiedzialności wyznawców jednej czy drugiej religii za działania jednostek, coraz częściej zastanawiamy się nad naszą wspólną koegzystencją w wielokulturowym i wieloreligijnym świecie. Będąc przyjaciółmi, sąsiadami, współobywatelami i ,,braćmi w wierze” osób wyznających inną religię a dotkniętych przez nietolerancję, chcemy jej przeciwdziałać, bo Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.

Nasza historia

Noc Świątyń jest organizowana w ramach obchodów Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które przypadają 21 września. Podczas pierwszej edycji, w 2015 roku, można było odwiedzić 11 warszawskich świątyń. W kolejnym roku świątyń było już 21, a do Warszawy dołączył Poznań. Każdego roku kilka tysięcy osób skorzystało z okazji spotkania z przedstawicielami różnych wyznań. Od tamtego momentu Noc rozwija się, docierając do kolejnych miast i kolejnych wspólnot. W tym roku czeka na nas ponad 25 świątyń wielu różnych wyznań. Po raz pierwszy na wieczorny, międzyreligijny spacer będą mogli wybrać się też mieszkańcy Krakowa!

Karm innych ludzi i przekazuj pozdrowienie pokoju temu, kogo znasz, i temu, kogo nie znasz

Obecnie Nocy Świątyń odbędzie się w trzech polskich miastach: Warszawie, Poznaniu i Krakowie. W każdym z nich zwiedzający będą mogli odwiedzić świątynie różnych wyznań oraz spotkać się z ich przedstawicielami - duchownymi i członkami danej wspólnoty. Każda świątynia przygotowuje swój program kulturalny: W tym roku zwiedzający będą mogli między innymi: wysłuchać występów chórów i koncertów organowych, wypożyczyć „żywą książkę”, wysłuchać prezentacji i wykładów oraz wziąć udział w dyskusjach.

Szczegółowy program wydarzeń dla Warszawy dostępny jest na naszej stronie: nocswiatyn.pl/program-warszawa, informacje o kolejnych miastach już wkrótce!

Kto jest mądry? — Ten, który od każdego się uczy.

Naszym celem jest ukazanie Polski jako kraju wielokulturowego, różnorodnego i otwartego. Poprzez spotkanie twarzą w twarz z księdzem, imamem, rabinem oraz innymi duchownymi i członkami wspólnot, chcemy dać ludziom możliwość rozmowy, zadania pytań, czasem także sprawdzenia swoich dotychczasowych uprzedzeń i stereotypów krążących na temat danej religii. W ten jeden wieczór w roku chcemy przemienić miejskie trakty i ulice w przestrzeń międzyreligijnego dialogu i zaprosić na spacer nieco inny niż zwykle...

Chcemy, by Noc Świątyń była okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych i wzajemnego poznania, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości.

Noc Świątyń organizowana jest przez Stowarzyszenie Warszawa Wielu Religii, Kampanię Bez Nienawiści, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Fundację Polistrefa, Grupę Wielokulturowy Kraków oraz wszystkie wspierające nas świątynie.