KINO | Kinowy weekend należy tym razem do słynnej sagi o robotach Transformers. Numerem dwa może być głośna i obsypana nagrodami, japońska animacja (także dla dorosłych) "Czerwony żółw". Wśród nowości nie zabraknie też filmów akcji ("Tożsamość zdrajcy" albo "Jak dogryźć mafii" z Brucem Willisem) oraz komedii ("Miłość aż po ślub"). Warto zobaczyć zwiastuny.
Transformers: Ostatni Rycerz

Ludzie i Transformery toczą ze sobą wojnę, Optiums Prime odszedł. Klucz do ocalenia naszej przyszłości jest zakopany w sekretach przeszłości, w zapomnianej historii obecności Transformerów na Ziemi. Uratowanie ludzkości leży w rękach nieoczywistych sprzymierzeńców: Cade’a Yeagera (Mark Wahlberg), Bumblebee oraz brytyjskiego lorda (sir Anthony Hopkins) i oksfordzkiej profesorki (Laura Haddock). Prześladowani staną się bohaterami. Bohaterowie staną się złoczyńcami. Przetrwa tylko jeden świat – ich albo nasz.

Gatunek: Akcja, thriller
Reżyser: Michael Bay
Aktorzy: Mark Wahlberg, Josh Duhamel, Isabela Moner

Czerwony żółw

To urzekającą baśń dla dorosłych, stworzona przez legendarne japońskie Studio Ghibli ("Spirited Away: W krainie Bogów"), która została nagrodzona w Cannes, nominowana do Oscara i zwyciężyła w projekcie Scope100, w którym to sami widzowie wybierają filmy dla widzów. W zwiastunie wypowiadają się uczestnicy projektu Scope100, którzy dzielą się swoimi przemyśleniami na temat filmu oraz tłumaczą, dlaczego spośród proponowanych tytułów dla polskich widzów wybrali właśnie "Czerwonego żółwia".

Gatunek: Animacja
Reżyser: Michael Dudok de Wit

Tożsamość zdrajcy

CIA aresztuje mężczyznę podejrzanego o planowanie ataku na Londyn. Agentka Alice Racine (Rapace), niegdyś as wywiadu, dziś odsunięta od czynnej służby, zostaje niespodziewanie wezwana na miejsce przesłuchania. Szybko odkrywa, że w szeregach CIA kryje się zdrajca. Rozpoczyna się pościg, którego stawką jest życie milionów ludzi i bezpieczeństwo kraju. Choć oficjalnie Alice to niebezpieczny zbieg, tylko ona może udaremnić śmiercionośny atak biologiczny na miasto. Wśród garstki osób, którym może zaufać, jest tajemniczy Jack Alcott (Bloom), który stanie z nią ramię w ramię w walce o Londyn.

Gatunek: Akcja, thriller
Reżyser: Michael Apted
Aktorzy: Noomi Rapace, Orlando Bloom, Toni Collette

Jak dogryźć mafii

Życie Steve'a Forda (Bruce Willis), prywatnego detektywa z Los Angeles, staje na głowie, gdy jego ukochany pies Buddy zostaje porwany przez gangsterów. Chcąc odzyskać pupila, Ford przystaje na warunki mafii i podejmuje się misji odzyskania skradzionej walizki pełnej narkotyków. W niespełna 24 godziny od przyjęcia zadania, Steve znajdzie się na celowniku napompowanych testosteronem zakapiorów z Samoa, bandziorów mściwego lichwiarza i połowy półświatka z Miasta Aniołów. A to nie koniec kłopotów Forda! Aby ocalić najlepszego przyjaciela człowieka, sam będzie musiał stać się prawdziwym kumplem na zabój.

Gatunek: Komedia, akcja
Reżyser: Mark Cullen, Robb Cullen
Aktorzy: Jason Momoa, Bruce Willis, Elisabeth Röhm

Miłość aż po ślub

Czasem najlepszym wyjściem jest wyjście za mąż. Juliette (Reem Kherici) zajmuje się organizacją ślubów, ale sama jest zadowoloną z życia singielką. Facetów traktuje dość rozrywkowo i beztrosko korzysta z własnej urody. Szczególnie, że w dzieciństwie była szkolnym "brzydkim kaczątkiem". Wszystko jednak zmienia się, gdy okoliczności zmuszają ją do organizacji wesela Alexii (Julia Piaton), znienawidzonej koleżanki z podstawówki. Co gorsza narzeczonym Alexii okazuje się być Mathias (Nicolas Duvauchelle), uroczy facet, z którym Juliette spędziła niedawno upojną noc. Trzeba być nie lada zawodowcem, by zorganizować szczęście wrednej krowie i mężczyźnie, którego się kocha. Juliette nie może sobie pozwolić na stratę tego zlecenia. Ślub musi się odbyć... ale kto będzie panną młodą, to się jeszcze okaże...

Gatunek: Komedia
Reżyser: Reem Kherici
Aktorzy: Reem Kherici, Nicolas Duvauchelle, Julia Piaton

Gleason

W wieku 34 lat Steve Gleason - była gwiazda amerykańskiej ligi NFL - dowiedział się, że jest chory na stwardnienie zanikowe boczne – postępującą i śmiertelną chorobę neurologiczną. Krótko po diagnozie okazało się, że jego żona Michel spodziewa się dziecka. Chcąc przeżyć swoje ostatnie lata życia jak najpełniej, Gleason wyrusza w podróż na Alaskę, tworzy fundację, żeby pomóc innym chorym, naprawia relacje z ojcem oraz nagrywa wideo dziennik dla swojego nienarodzonego syna.

Gatunek: Dokumentalny
Reżyser: Clay Tweel
Aktorzy: Steve Gleason, Mike Gleason, Scott Fujita

Podarować życie

Poruszający film o doświadczeniu straty, żałoby, nadziei oraz symbolicznym nowonarodzeniu. To historia rodzicielskiej miłości, poświęcenia oraz niemożności pogodzenia się z faktem zbyt gwałtownego odejścia, bez szansy na pożegnanie. Obraz, który niczym w soczewce, zbiera piękno i delikatność ludzkiego istnienia z jego przewrotnością, ulotnością i żywiołowością. To lekcja uważności i doceniania każdej chwili, w jej wyjątkowości i niepowtarzalności.

Gatunek: Dramat
Reżyser: Katell Quillevere
Aktorzy: Tahar Rahim, Emmanuelle Seigner, Anne Dorval

Jonathan

23-letni Jonathan od dawna opiekuje się chorym ojcem i prowadzi rodzinne gospodarstwo. Ciężki stan ojca i napięte relacje między domownikami sprawiają, że atmosfera nie jest najlepsza. Jonathan przypuszcza, że ma to jakiś związek z jego matką, która zmarła, kiedy był jeszcze dzieckiem. Jednak na próżno próbuje się o niej czegoś dowiedzieć. Kiedy stan skłóconego z rodziną ojca się pogarsza, niespodziewanie w domu pojawia się jego przyjaciel z młodości, który chce się nim zaopiekować. Jonathan nie chce się na to zgodzić, ale z czasem wyczuwa, że może on być kluczem do wyjaśnienia rodzinnej tajemnicy.

Gatunek: Dramat
Reżyser: Piotr J. Lewandowski
Aktorzy: Jannis Niewöhner, André Hennicke, Julia Koschitz

Old Fashioned

On (Rik Swartzwelder) – w przeszłości król studenckiej braci, teraz ma opinię staroświeckiego, przywiązanego do zasad samotnika. Ona (Elizabeth Roberts) – niespokojny duch o buntowniczym nastawieniu do życia i związków. Uciekając od trudnej przeszłości, pojawia się w miasteczku i zamieszkuje w pobliżu. Ich drogi zbiegają się w małym miasteczku, gdzieś w Ameryce. Spotkanie Amber i Claya wywraca ich świat do góry nogami, lecz bolesne doświadczenia nakazują trzymać się od siebie z daleka. Tych dwoje przekona się, że miłość to sztuka kompromisu. Czy Clay wyjdzie poza mur zasad, który wokół siebie zbudował, a ona przezwycięży lęki i rany z przeszłości?

Gatunek: Dramat, romans
Reżyser: Rik Swartzwelder
Aktorzy: Elizabeth Roberts, Rik Swartzwelder, LeJon Woods