Spotkania z poetami, w tym z nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, oraz premiery dwóch nowych książek z poezją Tadeusza Różewicza to niektóre z wydarzeń rozpoczynającego się w czwartek we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

To druga edycja festiwalu, który organizowany jest wokół przyznawanej od dziesięciu lat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Jak podkreślił dyrektor festiwalu prof. Andrzej Zawada, impreza ma przede wszystkim służyć rozmowie o poezji i poprzez poezję.

Głównymi wydarzeniami festiwalowego programu są spotkanie autorskie z Andrzejem Sosnowskim, tegorocznym laureatem nagrody Silesius za całokształt pracy twórczej, oraz poetami nominowanymi do Silesiusa w kategoriach debiut i książka roku.

„W czwartek odbędą się również dwa inne spotkania autorskiej z laureatami Silesiusa z poprzednich lat, a mianowicie z Urszulą Kozioł i Jackiem Podsiadło” - poinformowała PAP Katarzyna Sarka z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty dotyczące relacji pomiędzy poezją i fotografią. Poprowadzą je literaturoznawca Grzegorz Jankowicz oraz szwedzka poetka i fotografka Marie Lundquist, z którą zaplanowano również spotkanie autorskie.

Podczas festiwalu odbędą się także premiery dwóch nowych książek z wierszami Tadeusza Różewicza, które przygotowali Janusz Drzewucki i Andrzej Skrendo.

W sobotę zaś – ostatniego dnia festiwalu – odbędzie się gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W tym roku nagrodę za całokształty twórczości otrzymał Andrzej Sosnowski. Podczas gali poznamy również laureatów w kategorii debiut oraz książka roku.

O miano najlepszej książki powalczą: "cargo,fracht" Cezarego Domarusa, "Wołyń Bourne'a" Dariusza Foksa, "13 sztuk" Piotra Janickiego, "Skok w dal" Jerzego Kronholda, "Włos Bregueta" Jacka Podsiadło, "Clarity" Renaty Senktas oraz "Ściszone nagle życie" Dariusza Suski.

Do nagrody w kategorii debiut roku zostały nominowane: "Pamięć zewnętrzna" Radosława Jurczaka, "Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha" Damiana Kowala, "Ogrodnicy z Marly" Joanny Żabnickiej.