„Hojność darczyńców sprawiła, że czytelnicy mogą liczyć na wiele nowości wydawniczych. Straty udało się uzupełnić bardzo dobrymi pozycjami książkowymi i audiobookami. Miłośnicy czytania będą mieli w czym wybierać” – powiedział burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.

Szefowa biblioteki Izabela Kula powiedziała, że pomoc dla placówki płynęła z całej Polski, a także z zagranicy, często od cieszyniaków, którzy kiedyś korzystali z zasobów biblioteki, a obecnie mieszkają poza granicami kraju. „Zebraliśmy bardzo dużo książek. Nie da się zliczyć ich liczby, chyba że przeliczając na tony. Największą ilość przekazały nam fundacje, biblioteki i osoby prywatne, które solidaryzowały się z nami. Z pomocą rzeczową i finansową pośpieszyły zaraz po pożarze również różne firmy” – dodała.

Dyrektor wspomniała, że remont po pożarze zakończy się jeszcze w tym tygodniu. Później pomieszczenia wypełnią się regałami, ladą biblioteczną, na niej staną komputery. Na końcu wniesione zostaną księgozbiory i zbiory specjalne. „Wypożyczalnię dla dorosłych czytelników oraz pracownię multimedialną otworzymy 5 czerwca” – poinformowała Kula.

Ogień pojawił się nocą z 29 na 30 stycznia br. Zdaniem strażaków od przewodu kominowego zajął się drewniany strop. Żywioł zniszczył znaczną część księgozbioru, meble biblioteczne i sprzęt komputerowy. Po pożarze biblioteka zaapelowała o pomoc w odbudowaniu zbioru.

Biblioteka Miejska w Cieszynie mieści się w zabytkowym budynku w centrum miasta.