Nowoczesne urządzenia do samodzielnego wypożyczania i oddawania książek - wrzutnię, self-checki i książkomat - zaprezentowała w poniedziałek Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach (Śląskie). Tego dnia przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

Tyska książnica o 60-letniej historii od zeszłego roku mieści się w nowej siedzibie, zwanej Mediateką. To odnowiona część budynku, w którym kilkanaście lat temu miał powstać Zespół Szkół Municypalnych. Oprócz biblioteki znajduje się tam również sala koncertowo-konferencyjna, gdzie swą siedzibę ma Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso.

"Dziś, w dniu święta bibliotekarzy, chcemy się pochwalić zamontowaniem w naszej Bibliotece Głównej nowoczesnych urządzeń umożliwiających czytelnikom samodzielne wypożyczanie i oddawanie książek: wrzutni, self-checków i książkomatu. Długo czekaliśmy na te udogodnienia, ale warto było. Teraz jesteśmy już w pełni zautomatyzowani i pod względem technologicznym możemy dorównywać wielkomiejskim bibliotekom" – powiedziała PAP dyrektor MBP w Tychach Anna Krawczyk.

Jednym z tych urządzeń jest książkomat, wyglądem przypominający popularne w kraju paczkomaty. Jak powiedziała dyrektor, ten w Tychach jest pierwszym w Polsce takim urządzeniem działającym w publicznej bibliotece i współpracującym z bibliotecznym systemem PROLIB.

Aby wypożyczyć w ten sposób książkę, czytelnik na dowolnym urządzeniu (komputerze, tablecie czy smartfonie) składa zamówienie w internetowej, bibliotecznej wyszukiwarce i jako miejsce dostarczenia książki oznacza książkomat. Następnie bibliotekarz rejestruje wypożyczenie na koncie czytelnika i umieszcza daną pozycję w skrytce (jeśli są wolne). Potem czytelnik otrzymuje wiadomość o ustalonym czasie odbioru, a zamówienie może odebrać o dowolnej porze - przez całą dobę.

Sama procedura odbioru książki nie jest skomplikowana: czytelnik skanuje swą kartę biblioteczną, po czym drzwi odpowiedniej skrytki automatycznie się otwierają; czytelnik zabiera książkę i zamyka schowek. Poszczególne kroki są rozpisane na dotykowym ekranie.

Urządzenie wyposażone jest w 43 schowki. Jak wynika z regulaminu, jednorazowo użytkownik może wypożyczyć w ten sposób 3 pozycje z bibliotecznych zbiorów Biblioteki Głównej.

Tyska biblioteka wzbogaciła się także o wrzutnię, za pomocą której przez całą dobę można oddawać książki. Wejście do przestrzeni całodobowej wrzutni i książkomatu znajdują się od północnej strony budynku.

Z kolei w godzinach pracy książnicy czytelnicy samodzielnie mogą wypożyczać książki za pomocą tzw. self-checków, czyli samoobsługowych stanowisk. Po wybraniu książki z półki czytelnik kładzie ją na wskazanym miejscu tych urządzeń, skanuje swą kartę biblioteczną, a system zapisuje książkę na koncie tej osoby. Nowością jest ponadto wprowadzenie w bibliotece systemu identyfikacji RFID, który umożliwia działanie wszystkich wspomnianych urządzeń.

Krawczyk podkreśliła, że te wszystkie rozwiązania mają ułatwić czytelnikom korzystanie z biblioteki i są odpowiedzią na ich zapotrzebowanie. "Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi kontaktu osobistego z bibliotekarzem, który doradzi, z którym można porozmawiać. Chcieliśmy jednak wyjść naprzeciw tym osobom, które są zagonione i nie zawsze mają czas w ciągu dnia, aby odebrać lub oddać książkę" – wyjaśniła dyrektor biblioteki.

Krawczyk dodała, że cała inwestycja finansowana była przez miasto.

Wg podanych PAP danych, w I kwartale br. w Bibliotece Głównej w Tychach ponad 4,7 tys. czytelników wypożyczyło ponad 39 tys. pozycji.