Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie przygotowuje wystawę pt. "Wojska inżynieryjne - tradycja i współczesność". To pierwsza ekspozycja czasowa w tej placówce poświęcona w całości wojskom inżynieryjnym – poinformował jeden z kuratorów wystawy Błażej Mościpan.

„Wojska inżynieryjne są niezwykle istotnym rodzajem sił zbrojnych o szerokim zakresie zastosowania, wymagającym specjalistycznego przygotowania i umiejętnego wykorzystania dedykowanego sprzętu” – podkreślił Mościpan.

Wystawa, której wernisaż odbędzie się 2 maja, potrwa do października br.

„Saperzy w pierwszej kolejności kojarzą się nam z formacją wyspecjalizowaną w usuwaniu min i groźnych niewybuchów. Dlatego na wystawie zobaczyć będzie można sprzęt taki sprzęt jak: detektory, macki i nożyce saperskie, kotwiczki, saperki czy nosidła wykorzystywane przez saperów do odnalezienia ładunku, jego unieszkodliwienia, podjęcia z ziemi i przetransportowania” – powiedział Mościpan.

Zaprezentowane zostaną najpopularniejsze miny niemieckie - z jakich, w okresie powojennym - saperzy oczyszczali nasz kraj, oraz miny stosowane przez polskich żołnierzy.

Drugim środowiskiem działania wojsk inżynieryjnych po lądzie jest woda. Podstawowym zadaniem saperów jest przygotowanie szybkiej przeprawy przez przeszkody wodne dla innych rodzajów wojsk lądowych.

W tej grupie eksponatów elementem dominującym będzie łódź desantowa ŁD-10 z lat 70. XX w., która na ekspozycję trafi prosto z konserwacji przeprowadzonej w 5. Kresowym Batalionie Saperów z Krosna Odrzańskiego. Wyeksponowane będą także m.in. schemat budowy mostu, pływaki trału przeciwminowego i kotwice.

„Ciekawostką będzie skafander nurka typu Krogulec. W takich kombinezonach wyspecjalizowani żołnierze nurkowali w celu lokalizacji czy wyciągnięcia niewybuchu z dna rzeki lub zbiornika wodnego” – dodał kurator.

Zaprezentowane zostaną sylwetki saperów z lat 40., 50., 60. i 70. XX w. w mundurach polowych i wyjściowych, a także odznaki i oznaki wojsk inżynieryjnych, proporczyki, medale pamiątkowe i miniatury sztandarów poszczególnych jednostek.

Eksponaty, które złożą się na wystawę pochodzą ze zbiorów Lubuskiego Muzeum Wojskowego, 5. Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego oraz muzeów we Wrocławiu i Gorzowie Wlkp.

Dopełnieniem wystawy będą prezentowane na co dzień na plenerowej ekspozycji stałej ciężkiego sprzętu wojskowego amfibie typu BAW, PTG i PTS, składane mosty, kutry holownicze, prom gąsienicowy i park pontonowy PP-64.