Poeta, prozaik, eseista i tłumacz prof. Tadeusz Sławek został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza. Wraz z Nagrodą – Stypendium im. Stanisława Barańczaka stanowi ona Poznańską Nagrodę Literacką.

Nazwisko laureata nagrody przyznawanej za zasługi dla polskiej literatury i kultury ogłosił w poniedziałek w Poznaniu rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Andrzej Lesicki. Podano też nazwiska nominowanych do Stypendium im. Stanisława Barańczaka - Anny Cieplak, Jacka Hajduka i Małgorzaty Lebdy.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 19 maja w Centrum Kultury Zamek.

Poznańska Nagroda Literacka została powołana na początku 2015 r. Organizatorami i fundatorami Nagrody są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej.

Prof. Tadeusz Sławek jest filologiem, polonistą i anglistą, poeta, prozaikiem, eseistą i tłumaczem. Od 1971 r. związany jest z Uniwersytetem Śląskim; w latach 1996-2002 był rektorem tej uczelni.

"To charyzmatyczna postać w świecie humanistyki, a zarazem człowiek skromny. Napisał całą masę książek: ma całkiem duży dorobek poetycki, to też eseistyka, powiedziałbym, stricte naukowa i eseistyka już bardzo bliska literaturze. Być blisko literatury to nie tylko pisać o literaturze, ale też myśleć sobie o tym, że literatura dlatego jest ciekawa, że rozbraja nasze schematy, rytuały w których istniejemy i w których chronimy się przed żywą, nieoczekiwaną myślą, a tak naprawdę też przed kontaktem z innymi ludźmi" – powiedział w poniedziałek przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej prof. Piotr Śliwiński.

Dorobek Tadeusza Sławka obejmuje prace naukowe i eseje. Wierszami debiutował w 1973 r., jest autorem kilku książek poetyckich. Od lat 70. współpracuje i koncertuje z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim, tworząc unikalną formę literacko-muzyczną "esej na głos i kontrabas". Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Za całokształt działalności oraz zaangażowanie społeczne został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, w tym m.in. Nagrody im. Wojciecha Korfantego, Literackiej Nagrody "Solidarności" oraz Nagrody "Lux ex Silesia".

Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski poinformował w poniedziałek, że do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowana została animatorka kultury, aktywistka miejska, autorka powieści "Ma być czysto" Anna Cieplak. Nominację otrzymał też autor przekładu Konstandinosa Kawafisa "Kanon. 154 wiersze" tłumacz, eseista i prozaik Jacek Hajduk. Trzecią nominowaną jest poetka Małgorzata Lebda, autorka czterech książek poetyckich w tym wydanego w ub. roku "Matecznika".

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie, po śmierci Stanisława Barańczaka, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM. W skład powołanej przez nich kapituły weszli m.in. prof. Piotr Śliwiński, prof. Inga Iwasiów, prof. Szymon Wróbel, prof. Bogumiła Kaniewska i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Laureatami pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej zostali prozaik i tłumacz Zbigniew Kruszyński, a także poetka i ilustratorka Kira Pietrek. W ub. roku laureatami zostali pisarz i poeta Erwin Kruk oraz reporterka i pisarka Magdalena Kicińska.