Festiwal upamiętniający jedną z największych polskich gwiazd powojennego kina i estrady – Kalinę Jędrusik – potrwa od środy do soboty w Częstochowie, gdzie artystka przyszła na świat i spędziła pierwsze lata życia.
Reklama

Jak poinformował organizujący festiwal Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, pierwszym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie wernisaż wystawy zbiorowej pt. „Kocie tajemnice” Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza. Artyści malowali koty – ulubione zwierzęta Kaliny Jędrusik, a także samą aktorkę. W czwartek i piątek w budynkach dwóch szkół, do których kiedyś uczęszczała Jędrusik, zostaną odsłonięte upamiętniające ją tablice.

Na festiwal składa się też Konkurs Dobrej Piosenki, do którego zakwalifikowano 20 osób. Wykonają po dwie piosenki; mogą to być ich własne kompozycje, utwory śpiewane przez Kalinę Jędrusik lub drugiego bohatera tegorocznego festiwalu – Andrzeja Zauchę.

W piątek odbędzie się dedykowany jego pamięci koncert, zatytułowany jak jeden z jego największych przebojów - „C’est la Vie” - w wykonaniu Janusza Szroma z zespołem w składzie: Andrzej Jagodziński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr. Zaplanowano też prapremierę książki Janusza Szroma „Andrzej Zaucha – Songbook”.

Szrom stanie też na czele jury oceniającego uczestników Konkursu Dobrej Piosenki, którego zwycięzcę poznamy w sobotę.

Reklama

Kalina Jędrusik - słynna aktorka i artystka kabaretowa urodziła się 5 lutego 1930 r. (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.) w Gnaszynie, będącym obecnie dzielnicą Częstochowy, i w tym mieście spędziła wczesną młodość.

Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę m.in. Stanisława Dygata, cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tworzyli w Polsce jedną z najbarwniejszych artystycznych par tamtych czasów.

Późniejsza kariera teatralna Jędrusik objęła występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej te w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch".

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego. Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie.