"Na tablicy z brązu, która zostanie wmurowana w trotuar przed biblioteką, znajdzie się cytat z twórczości pisarki, który ona sama zaproponuje. Odsłonięcie zostało zaplanowane na 2 czerwca" – powiedziała w poniedziałek Talewicz.

Idea Alei nawiązuje do podobnych inicjatyw na świecie, honorujących aktorów, muzyków lub sportowców. "W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową" - podkreśliła Talewicz. Dotychczas tablice odsłonili tam już m.in. Wanda Chotomska, Hanna Krall, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki.

O wyborze pisarza decyduje kapituła, w której zasiadają m.in. poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dorota Masłowska urodziła się w 1983 r. w Wejherowie. Jest autorką m.in. "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" i "Pawia królowej", a zarazem najmłodsza laureatka Literackiej Nagrody Nike, którą zdobyła w 2006 r. w wieku 23 lat.