Koncerty, spektakle, warsztaty - w sumie czterdzieści wydarzeń kulturalnych będzie można zobaczyć podczas VIII edycji festiwalu wielkopostnego Nowe Epifanie/Gorzkie Żale. Wydarzenie, organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II, rusza w środę i potrwa do 10 kwietnia.

"Przygotowaliśmy na 40 dni Wielkiego Postu czterdzieści wydarzeń kulturalnych, które mają przybliżać tematykę tego okresu" – mówi dyrektor Festiwalu Paweł Dobrowolski. Dyrektor artystyczny wydarzenia Redbad Klijnstra dodaje: "Festiwal jest przestrzenią dialogu, miejscem, gdzie artyści różnych wyznań i publiczność mogą się spotkać w ramach szeroko rozumianego postu".

Hasłem tegorocznej edycji są słowa wypowiedziane przez Chrystusa na Krzyżu do ucznia Jana: "Oto Matka Twoja". "Nowe Epifanie" prezentują więc egzystencjalne interpretacje motywu matki. "Wydarzenia festiwalowe obrazują Matkę Cierpiącą, Matkę Ziemię, Matkę Polkę oraz wszelkie osoby, które opiekują się innymi" - wyjaśnia Klijnstra. Inspiracją dla twórców Festiwalu były także słowa Jana Pawła II zawarte w "Liście do artystów".

W repertuarze znalazły się m.in. cykl koncertów muzyki dawnej, pasyjne spektakle teatralne, a po nich debaty. "Festiwal ma charakter interdyscyplinarny" - opowiada dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański. "Proponujemy wydarzenia muzyczne, sięgamy do utworów średniowiecznych, tradycyjnych, religijnych. Mamy też wydarzenia teatralne - kilka teatrów współtworzy te wydarzenia; mamy koncerty, które odbywają się w kościołach i są ogólnodostępne, warsztaty oraz zajęcia dla dzieci. Każdy znajdzie tu coś dla siebie" - zachęca.

Partnerami Festiwalu są: Teatr Dramatyczny, Teatr Lalka, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatr Studio, Dom Spotkań Z Historią, Kinoteka, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Dom Polski w Zakrzewie.

Festiwal zainauguruje zorganizowane w Muzeum POLIN wydarzenie artystyczno-kulinarne "Miód na serce" przygotowane przez dziennikarkę kulinarną, kuratorkę projektu Monikę Kucię. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać konteksty kulturowe i inspiracje artystyczne związane z pszczołami i miodem, także w kulturze żydowskiej.

W ramach Festiwalu obejrzeć będzie można osiem spektakli, w tym sześć premierowych. Ujęcie religijne i pasyjne tematu Matki Bolesnej przedstawią spektakle: "Lament" w reżyserii Tomasza Cyza w Muzeum Narodowym w Warszawie, a także "Pasja" w reżyserii Władysława Hejny i "Mater Dolorosa" w reżyserii Darii Kopiec.

W premierach autorzy podejmują m.in. temat relacji między matką i dzieckiem - np. w sztuce "Matko jedyna!" Redbada Klijnstry oraz "Łomatko!" Mikołaja Mikołajczyka. Z kolei Matka Ojczyzna będzie motywem przewodnim "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Grabarczewskiego w Teatrze Studio.

Po spektaklach zaplanowano debaty o matkach. Nie zapomniano także o najmłodszych widzach, dla których przygotowano warsztaty muzyczne, plastyczne i architektoniczne, a także spektakle w Teatrze Lalka.

W warszawskiej katedrze odbędzie się cykl koncertów muzyki dawnej. W koncercie "Stabat Mater" udział wezmą wybitni polscy i europejscy artyści oraz zespoły - m.in. Adam Strug, Agnieszka Budzińska-Benett, Maria Erdman, Grandelavoix, Ensamble Peregrina, Monodia Polska, Flores Rosarum. Będzie to okazja do usłyszenia prawykonania unikalnych utworów, m.in. polifonii pasyjnej kobiet z XVII w. i wirtuozerskich interpretacji repertuaru tradycyjnego - Jacopone da Todi, Marcina Leopolita i Karola Szymanowskiego. Okolicznościowy koncert „Totus Tuus” poświęcony Janowi Pawłowi II, zaprezentuje Chór CMJP II.

Festiwal "Nowe Epifanie" potrwa 40 dni, od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej. Szczegółowy program i dodatkowe informacje można znaleźć na stronie wydarzenia.